Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mauretania - Transport i poruszanie się po kraju

Zorganizowany transport publiczny nie istnieje. Przynajmniej nie w tym pojęciu, jakie znamy z Europy. Wszystkie przejazdy między miastami odbywają się w zbiorowych taksówkach (zazwyczaj stary Mercedes biorący 6 pasażerów) lub rzadziej – mikrobusach.

Jeśli macie na myśli transport zbiorowy, to taksówka tutaj rządzi. Alternatywą jest jedyny na całą Mauretanię wagon osobowy pociągu jeżdżącego po jedynej w kraju linii. (MS)

 

Autobus. W miastach zazwyczaj jest kilka różnych dworców (a raczej placów, z których odjeżdżają autobusy). Autobusów jest niewiele i tylko teoretycznie odjeżdżają według ustalonych godzin. Zawsze są pełne pasażerów. Do ceny biletu często białym turystom doliczana jest opłata za bagaż o czym należy pamiętać. Opłaty takiej żąda kierowca po tym gdy już zapłacicie za bilet (kupiony w kasie). (DK)

Minibusy/shared taxi. Podstawa transportu. Przejazd np. pomiędzy Nouadhibou a Nouakchott kosztuje około 5000 MRO. (MS) Raczej są to samochody typu pickup z napędem 4x4. Najczęściej samochód dopakowany jest do granic możliwości a siedzi się na stercie bagaży. Jedyna możliwość aby utrzymać się na szczycie tego wszystkiego podczas jazdy przez pustynię to wczepienie palców w siatkę utrzymującą bagaże.

Należy się przygotować na spalenie słońcem i zasypanie pyłem i piaskiem. Bardzo niebezpieczne są kolczaste gałęzie akacji i innych roślin sawanny. Uderzenie taką najeżoną gałęzią w twarz czy ramiona kończy się sporymi ranami. (DK) 

 

Samochód. Warto, naprawdę warto przyjechać własnym autem. Nie wszędzie bowiem da się dotrzeć taksówką, a odległości są znaczne. Niestety, samochód z napędem na jedną oś możecie zostawić w domu. Króluje diesel. (MS)

Warto też wynająć - dzięki temu zaoszczędzicie na czasie i będziecie mogli dojechać w najdalsze miejsca. Ważne, aby samochód miał napęd na 4 koła, zapasowy zbiornik paliwa, przydałaby się także wyciągarka. Koszt wynajęcia samochodu z kierowcą - ok.180 zł/dzień. (DK)

Mimo szczątkowej sieci drogowej, jeździ się szybko. Asfaltowe drogi są w większości proste jak drut i w dobrym stanie, a ruch między miastami niewielki. Co innego na dzikich drogach szutrowych. Samochodom terenowym zazwyczaj pozwalają jechać szybko, ale zdarzają się piaszczyste placki wymagające od kierowcy szczególnej uwagi. Całkiem osobną bajką jest trasa Zouerat – Choum, odcinek dawnego rajdu Paryż – Dakar, która nawet przy napędzie na 4 koła wymaga doskonałych umiejętności i ostrożnej jazdy. (MS)

Jednak jeśli chcecie zobaczyć miejsca nie leżące przy głównych trasach, samochód terenowy będzie niezbędny. (DK)

 

Promy/łodzie. W Mauretanii jest tylko jedna stała rzeka - Senegal. Pozostałe są rzekami okresowymi i w czasie suszy zanikają. Raczej nie można tu liczyć na wodne środki transportu, mimo że to kraj rybaków. (DK)

Pociągi. Jedyna linia kolejowa w Mauretanii, biegnąca wzdłuż granicy z Saharą Zachodnią, jest jednocześnie najbardziej chyba znaną atrakcją turystyczną tego kraju. Najdłuższy na świecie pociąg, liczący ponad 150 wagonów, wozi codziennie rudę żelaza z leżącej w pustynnym Zouerat kopalni do portu w Nouadhibou. Czasami wyposażony jest w jedyny w kraju wagon osobowy, jednak nadkomplet pasażerów i obowiązkowy bilet (1500 MRO) zachęcają do darmowego przejazdu węglarką. Jest to powszechna i legalna praktyka.

Pociąg jest najszybszym połączeniem między Nouadhibou a Choum (skąd można pojechać taksówką do Atar – bazy wypadowej w kilka ciekawych miejsc pustyni). Odcinek ten pokonuje w około 10 godzin. Ponieważ pędzący skład wzbija w powietrze tumany pyłu, jazda z nieosłoniętą twarzą jest praktycznie nie do wytrzymania. Oprócz chusty koniecznie trzeba wziąć zapas wody, a w zimie ciepłe ciuchy – noc na pustyni jest chłodna. (MS) Na pewno będzie to niezapomniana przygoda, którą można zaliczyć do sportów ekstremalnych. (DK)

 

Autostop. W zasadzie nie ma dużej różnicy między autostopem a taxi. Każde auto jest potencjalną taksówką, a darmowy autostop nie istnieje. (MS) Jest to fajny sposób na przejechanie Mauretanii, jeśli tylko posiada się sporo czasu. Zdarza się, że przez osiem godzin czekania na skraju drogi przejadą nią dwa samochody i żaden się nie zatrzyma. Opłatę należy ustalić, zanim wsiądzie się do samochodu. (DK)

Taksówki. Raczej nie funkcjonuje pojęcie taksówki. Każdy samochód może nią być jeśli akurat kierowca stwierdzi, że chce na was zarobić. (DK) O taksometrze można zapomnieć, a cena zależy od waszych umiejętności targowania się. (MS)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Łatwo przedostać się do Sahary Zachodniej, de facto administrowanej przez Maroko. Granice z Senegalem i Mali są również otwarte. Z Algierią natomiast nie istnieje połączenie drogowe ani przejścia graniczne. (MS)

Znasz dobrze Mauretanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Michał Sałaban - na co dzień robi strony internetowe. Przez lata zwiedzał jedynie Europę, aż znajomi  namówili go na paralotnie w Nepalu. Przejazd przez Indie otworzył mu oczy i zmienił kurs w życiu. Wtedy przepadł i przynajmniej raz do roku musi ruszyć gdzieś w podróż. Choć kompletnie zafascynowany Azją, a w szczególności Iranem, ciągle szuka i chce postawić stopę na każdym kontynencie.

Obejrzyj zdjęcia z Mauretanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)