Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mauretania - Na co uważać

Mieszkańcy. Drażliwym tematem jest religia i lepiej go nie poruszać. Nie wolno głaskać dzieci po głowie, gdyż jest to oznaką ich znieważenia. Zanim zrobi się komuś zdjęcie należy zapytać o zgodę.

Nie powinno się nadmiernie obnażać - bluzeczka na ramiączkach czy krótka spódniczka/spodenki to nienajlepszy pomysł.

W wielu miejscach młode dziewczyny czy wręcz dzieci uważają, że biały mężczyzna to najlepszy sposób na wydostanie się z biedy, w której żyją, dlatego uwodzą one mężczyzn i chętnie zaciągają ich do łóżek.

Samotnie podróżujące kobiety mogą mieć problem ze zbyt nachalnymi mężczyznami, argumentem za tym, że biała kobieta oznacza łatwy i szybki seks jest dla nich telewizja MTV i zachowanie gwiazdek z ekranu. Jest to duży problem gdy podróżuje się autostopem. (DK)

Niemile widziane są pośpiech i nerwowość. Zazwyczaj spotykają się z odpowiednio wysoką ceną za wszelkie usługi (zwłaszcza transport). (MS)

 

Kanty i oszustwa. Najczęściej podczas wymiany pieniędzy. Czasami możecie tez zostać oszukani przez kierowców, którzy zabierają was autostopem a później żądają zapłaty. W takiej sytuacji lepiej po prostu dać im jakąś minimalną sumę pieniędzy i nie wdawać się w awantury. Jako biali zawsze będziecie w mniejszości, a wszyscy inni świadkowie zajścia poprą swoich rodaków. 

Bardzo ważne jest uzbrojenie się w cierpliwość względem niezliczonych kontroli policji. Posterunki znajdują się wzdłuż każdej drogi dosłownie co kilkadziesiąt kilometrów. Policjanci często szukają powodu aby wyłudzić łapówkę. Gdy wynikną jakieś problemy, tylko spokój i cierpliwe tłumaczenie zaistniałej sytuacji pozwolą wam je wyjaśnić. (DK)

 

Woda. Na pustyni trudno wybrzydzać, ale wodę z kranu lepiej jednak przegotować. Butelkowana mineralna dostępna jest wszędzie. (MS)

Ciemne miejsca. Mauretania jest krajem stosunkowo bezpiecznym, choć czasami dochodzą słuchy o pojedynczych napadach na turystów. Na opinię o kraju ciągle cieniem kładzie się porwanie i śmierć czwórki francuskich turystów kilka lat temu, co było również powodem odwołania rajdu Dakar. (MS)

Jedzenie. Bezpieczne. Jedyne co grozi, to znudzenie ubogim menu. (MS) Należy uważać na mięso i jajka, które się je - ze względu na makabryczne warunki przechowywania tych produktów.  (DK)

Ruch drogowy. (dodaj swoje informacje)

Trudności w poruszaniu się po kraju. Jadąc trasą z Sahary Zachodniej do Mauretanii NIGDY i POD ŻADNYM POZOREM nie zjeżdżać z głównej drogi!!! Cały teren pokryty jest minami. Wszędzie na poboczach widoczne są spalone wraki samochodów, które nie przestrzegały tego zakazu. Jest też taka zasada, że sprawdzona trasa, na której nie ma min oznaczona jest stosikami kamieni (takimi samymi jakie zazwyczaj spotykamy w górach). To jest znak dla każdego kierowcy mówiący, że tędy można jechać.

Jeśli z jakiegoś powodu musicie się na chwilę zatrzymać, nie zjeżdżajcie z asfaltu. Nawet minutowy postój grozi zapadnięciem się w piasek a wyciągniecie z niego samochodu jest naprawdę trudne.

Najlepiej nie podróżować po zmroku. Na drogach nie ma oświetlenia, inne samochody często jeżdżą bez odpowiednich świateł a po drogach chodzą dzieciaki. Najgorsze są jednak wielbłądy, które często zasypiają na asfalcie. Co więcej, zdarza się, że na drodze leży przewrócona ciężarówka a jedynym oznakowaniem wypadku jest położenie na asfalcie kilku złamanych gałęzi (jest to odpowiednik naszego trójkąta).    

Kierowcy są bardzo mili i pomocni. Jeśli na drodze stoi jakiś samochód, każdy przejeżdżający zatrzyma się aby zapytać czy potrzebna jest pomoc. (DK)

 

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. Na południu niewielkie zagrożenie malarią i żółtą febrą. (MS) Brak obowiązkowych szczepień, jednak żółta książeczka szczepień przyda się podczas przekraczania granicy, jak również za każdym razem gdy zostaniecie zatrzymani na jednym z licznych posterunków policji. (DK)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zależności od charakteru pobytu) 
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - zalecane (w zalezności od charakteru pobytu) 

Znasz dobrze Mauretanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Michał Sałaban - na co dzień robi strony internetowe. Przez lata zwiedzał jedynie Europę, aż znajomi  namówili go na paralotnie w Nepalu. Przejazd przez Indie otworzył mu oczy i zmienił kurs w życiu. Wtedy przepadł i przynajmniej raz do roku musi ruszyć gdzieś w podróż. Choć kompletnie zafascynowany Azją, a w szczególności Iranem, ciągle szuka i chce postawić stopę na każdym kontynencie.

Obejrzyj zdjęcia z Mauretanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)