Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mauretania - Informacje praktyczne

Ceny. 1l mleka – 3zł.
1kg pomarańczy – ok. 4zł.
1kg ryżu – 1,5zł.
1kg ziemniaków – 3,5zł.

Nocleg - od 15zł.
Taksówka po mieście ok. 6zł.
Bubu – ok. 25zł.

Na jeden dzień pobytu (jedzenie, nocleg, woda) powinniście przeznaczyć – ok. 50–70zł (DK)

Oferta noclegowa ogranicza się w praktyce do kempingów, w większości wyposażonych w kilka stałych namiotów i pokoi. Cena waha się od 1500 do 3000 MRO za noc. (MS)

 

Geografia kraju. Mauretania to w 90% pustynia. Piaski, kamienie i skały Sahary to podstawowy element krajobrazu. Jednakże w tej monotonii znaleźć można miejsca poruszające każdego miłośnika pięknych pejzaży, głównie za sprawą interesujących formacji skalnych oraz... obecności człowieka.

Skupiska ludzkie w tym kraju są niewielkie, a odległości pomiędzy nimi – znaczne. W Mauretanii znajdziecie w zasadzie tylko dwa większe miasta – Nouadhibou oraz stołeczne Nouakchott. Oba leżą na wybrzeżu Atlantyku. (MS)

Długa linia brzegowa z Atlantykiem. Główna droga w kraju prowadzi właśnie wzdłuż linii brzegowej. Trasa ta zaczyna się w Maroku i biegnie przez całą Saharę Zachodnią Mauretanię aż do Senegalu. Południe kraju porośnięte jest roślinnością sawannową. (DK)

Pieniądze. Koniecznie zabierzcie gotówkę. Najbardziej uniwersalne jest euro. Przy granicach można wymienić waluty sąsiadów, ale ich kurs spada zastraszająco w miarę poruszania się w głąb kraju. Na bankomaty liczyć nie można. Ostatnio pojawiły się pierwsze egzemplarze, obsługujące jedynie karty VISA. Nie sprawdzałem, czy rzeczywiście działają. (MS)

Narodową walutą jest oguja (UM). (DK)

 

Dostęp do internetu. Wbrew pozorom w każdym mieście jest przynajmniej jedna kafejka. W praktyce jednak tylko w stolicy szybkość działania sieci jest akceptowalna. (MS)

Telefony. W Mauretanii istnieją trzy sieci komórkowe. Zestaw startowy kosztuje kilka euro, a doładowanie można kupić od sprzedawców kręcących się na każdej ulicy. Warto więc rozważyć zakup kart przy dłuższym pobycie. (MS) Z zasięgiem nie ma problemu w dużych miastach, jednak gdy pojedzie się w głąb pustyni, pozostają tylko telefony satelitarne. Kod telefoniczny +222. (DK)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce. (MS) Problem pojawia się w małych miejscowościach gdzie prąd pochodzi z agregatów i jest dostępny tylko przez kilka godzin dziennie. (DK)

Wiza. Ten temat zmienia się prawie codziennie, podobnie jak rządy w kraju. Trzeba śledzić sytuację na bieżąco. Najpewniejszym miejscem uzyskania wizy jest konsulat w Rabacie, w Maroku. Wiza jednokrotnego wjazdu kosztuje 37 EUR, dwukrotnego – 52 EUR. Termin ważności wpisujecie sami i – jak powiedział urzędnik – można wpisać cokolwiek. Paszport z wizą odbieracie nazajutrz.

Czasami wizę można uzyskać na granicy – na poczekaniu i taniej (20 EUR) niż w konsulacie. Niestety, nie zawsze to działa, a czasami wprowadzane są dziwne ograniczenia (np. wiza uzyskana na granicznym posterunku ważna jest jedynie 7 dni). (MS)

W Europie najbliższe ambasady są w Moskwie i Paryżu. 

W Moskwie:
Korowij wał 7, III piętro, kw. 211
tel. (0-0 7 095) 237 37 92 lub 237 11 32
fax (0-0 7 095) 237 28 61

W Paryżu:
5 rue de Montevideo, 75116 Paris
tel. (00 33) 145 04 88 54
fax. (00 33) 140 72 82 96

W Maroku:
Nie ma już ambasady w Casablance (382 route El Jadida, quartier Beauséjour, Casablanca) mimo iż w wielu źródłach nadal jest ona podawana.

Obecnie znajduje się ona w Rabacie:
Villa 266, Olm Souissi 2,
Tel. (00212) 76 65 66 78 (DK)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

W Polsce nie ma ambasady Mauretanii. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Mauretańskiej Republiki Islamskiej
Kommandanten Str. 80, 10117 Berlin
tel. (0-0 49 30) 206 58 63
fax (0-0 49 30) 206 74 750
e-mail: ambarim.berlin[at]gmx.de


Konsulat Honorowy RP w Nouakchott
Konsul Honorowy, El Khalil Ould Oumar (jęz.: arabski, francuski, hiszpański, angielski)
Ilot V, n˚ 33 Sud
B.P. 6579, Nouakchott, Mauritanie
tel.: (00-222) 524-11-09, 524-11-10
fax: (00-222) 529-20-60
e-mail: ouldoumar[at]gmail.com

Znasz dobrze Mauretanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Michał Sałaban - na co dzień robi strony internetowe. Przez lata zwiedzał jedynie Europę, aż znajomi  namówili go na paralotnie w Nepalu. Przejazd przez Indie otworzył mu oczy i zmienił kurs w życiu. Wtedy przepadł i przynajmniej raz do roku musi ruszyć gdzieś w podróż. Choć kompletnie zafascynowany Azją, a w szczególności Iranem, ciągle szuka i chce postawić stopę na każdym kontynencie.

Obejrzyj zdjęcia z Mauretanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)