Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mali - Transport i poruszanie się po kraju

W centrum kraju jest główna droga, która jest w bardzo dobrym stanie. Można się nią dostać do miast na trasie Bamako – Gao, czyli ze wschodu na zachód kraju.

Z Bamako można dojechać do wielu miejsc autobusami miejskimi. Aby dojechać do małych oaz lub wiosek na północy kraju najlepiej wynająć samochód. W wielu hotelach i oberżach można wynająć samochód terenowy, jednak zawsze z kierowcą.  
  

Autobus. Autobusy nigdy nie odjeżdżają z jednego dworca. Trzeba wiedzieć, gdzie chcecie jechać, aby iść na odpowiedni dworzec. Każdy autobus jest pełny ludzi.

Ceny:
Kayes – Bamako ok.80zł
Bamako - Mopti ok. 40zł
Bamako – Gao ok. 80zł

Rozkład jazdy nie zawsze jest zgodny z rzeczywistym czasem odjazdu autobusów. Często czeka się, aż cały autobus się zapełni.

 

Minibusy/shared taxi. Brak.

Samochód. Samochód można wynająć w oberżach i hotelach, jednak zazwyczaj jest to dość drogie, bo musicie go wynająć z kierowcą. Kierowcy oczywiście musicie zapewnić też nocleg i jedzenie. Raczej nie można dostać samochodu dla siebie. Cena za wynajęcie samochodu 4x4 - z Timbuktu do Douentzy ok. 160zł.

Jeśli nie macie samochodu z napędem 4x4, lepiej nie zatrzymywać się na nawet na chwilkę na poboczu drogi. Samochód momentalnie tonie w piasku a do jego wypchnięcia na drogę potrzeba wielu osób.

Na głównych drogach nie ma problemu z prędkością poruszania się. Samochody osobowe jeżdżą nawet 180 km/h. Jedyny problem to wiele starych samochodów - ich kierowcy jeżdżą bardzo wolno. Powoli poruszają się także ciężarówki (ok. 60 km/h).

Na trasach pustynnych prędkość przemieszczania się jest minimalna i nie przekracza 40km/h.

 

Promy/łodzie. Rejs po Nigrze z Mopti do Gao to koszt ok. 100zł.

Pociągi. Ceny pociągu zmieniają się w zależności od dnia tygodnia, np.:
Bilet z Kayes do Bamako w piątek kosztuje ok. 62 zł, a w niedzielę i wtorek ok. 47zł.

Bamako – Dakar (Senegal) to tak zwany „niebieski pociąg”, podróż według rozkładu trwa 50 godzin, zazwyczaj jednak z powodu różnych usterek wydłuża się do ponad 70 godz. Pociąg jest raczej zniszczony, więc nie można powiedzieć  że to komfortowa podróż. 

 

Autostop. Jeśli macie dużo wolnego czasu, jest to całkiem niezłe rozwiązanie. Problem to fakt, że czasami można spędzić na drodze cały dzień i ani jeden samochód nie przejedzie. Zazwyczaj za autostop trzeba zapłacić. Cenę należy od razu ustalić (najlepiej się targować znając ceny przejazdów autobusowych).

Najlepiej nie dawać kierowcy od razu całej kwoty a jedynie jej część, ponieważ możecie zostać wysadzeni w połowie trasy. Ważne też, żebyście potrafili pokazać kierowcy na mapie, dokąd chcecie dojechać. Nie polecam autostopu samotnie podróżującym kobietom.

 

Taksówki. Taksówkarze, tak jak i reszta mieszkańców Mali, mówią tylko w swoich językach plemiennych i po francusku. Samochody są stare i nie ma w nich taksometrów. Ceny należy ustalać, zanim wsiądziecie do samochodu.

Rower. Tylko jeśli macie swój, bo raczej nie da się go tu nigdzie wypożyczyć.

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Łatwo dostać się do Mauretanii, Burkina Faso i Senegalu.

Znasz dobrze Mali?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Obejrzyj zdjęcia z Mali.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)