Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mali - Na co uważać

Mieszkańcy. Zapytani o waszą wiarę raczej nie odpowiadajcie, że jesteście niewierzący. Dla Malijczyków taka odpowiedź jest jak cios. Nie wiedzą jak zareagować i od razu stają się bardzo czujni, oschli i raczej już nie nawiążecie z taką osobą sympatycznego kontaktu.

Jeśli chcecie fotografować ludzi, nie będziecie mieli z tym problemu gdy wcześniej zapytacie o pozwolenie. Należy uważać na mężczyzn, którzy nadgorliwie chcą bronić czci kobiet muzułmańskich i nawet gdy same „modelki” zgodzą się na zdjęcia, wszczynają awantury. Za zwyczaj wszyscy stają po stronie turystów i sprawa szybko się sama rozwiązuje. Nie wolno jednak fotografować pewnych budynków (np. banków) - zazwyczaj stoi przed nimi ochrona i gdy zobaczy, że zrobiliście zdjęcie, od razu każe wam oddać film lub skasować fotografię.

Jeżdżąc autostopem należy uważać, żebyście nie zostali wywiezieni w miejsce, do którego wcale nie planowaliście jechać. Należy też na samym początku jasno ustalić cenę przejazdu. Raczej nie ma co liczyć na darmowy przejazd. Kobiety nie powinny same zatrzymywać samochodów, gdyż bardzo często jest to źle postrzegane i daje jednoznaczną sugestię przygodnego seksu.

Źle postrzegane jest, zarówno przez zwykłych mieszkańców Mali, jak i policję, nadmierne pokazywanie ciała. Tyczy się to tak mężczyzn, jak i kobiet. Najlepiej chodzić w podkoszulkach z rękawkami, bez dekoltów i w długich spodniach lub długich spódnicach.  

 

Kanty i oszustwa. Zdarzają się bardzo rzadko gdy wymieniamy pieniądze i są raczej pojedynczymi incydentami.

Woda. Z wodą jest ciężko i często jest jej mało. Jednak we wszystkich miejscowościach jest dużo sklepów, w których można kupić zimne napoje. Wodę z kranu możecie pić tylko na własne ryzyko i odpowiedzialność. Pamiętajcie że to Afryka i wszędzie może wam grozić co najmniej zatrucie pokarmowe spowodowane amebami.  

Ciemne miejsca. Brak.

Jedzenie. Uważajcie na mięso i jajka. Rzadko kiedy przechowywane są one w odpowiednich warunkach. W kanapkach kupowanych na straganach można znaleźć nieporządane dodatki jak np. gwoździe. W wielu miejscach jedynym podawanym mięsem jest mięso wielbłądzie.   

Ruch drogowy. Jeśli chcecie dojechać do mniej znanych miast lub małych osad, często niezbędny jest samochód terenowy, aby pokonać odcinki trasy prowadzące przez pustynię. Inni kierowcy są bardzo życzliwi i gdy jakiś samochód stoi na drodze, każdy przejeżdżający zatrzymuje się, żeby dopytać czy nie jest potrzebna pomoc.

W nocy drogi nie są oświetlone, tak samo jak i samochody stojące na drodze lub jej poboczu. Problemem są również zwierzęta, np. wielbłądy, które często wchodzą na drogę.

 

Trudności w poruszaniu się po kraju. Droga asfaltowa jest w zasadzie tylko jedna, na trasie Bamako – Gao. Do wszystkich miejscowości nie znajdujących się na tej trasie (np. do Timbuktu) można dojechać tylko samochodami terenowymi z napędem 4x4.  

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. Żółta książeczka szczepień jest niezbędna na przejściu granicznym, jak również później wielokrotnie podczas rutynowych kontroli policji. Bez książeczki z wbitymi pieczątkami szczepień będziecie zmuszeni do płacenia licznych kar, a nawet możecie nie zostać wpuszczeni do kraju.

Zalecane jest branie leków na malarię, jednak zagrożenie tą chorobą jest naprawdę minimalne i decyzja o tym czy je faktycznie brać należy do was.

Na południu kraju (region Sikasso) i na północy (w regionach Segon, Mopti i Tombuktu) zdarzają się przypadki zachorowań na cholerę.

 

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - wymagane
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zaleznoci od charakteru pobytu) 
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - zalecane (w zależności od charakteru pobytu) 

Znasz dobrze Mali?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Obejrzyj zdjęcia z Mali.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)