Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mali - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. W Mali nikt nie odlicza czasu. Rozkłady jazdy na dworcach są, ale kiedy odjedzie autobus, wie tylko Allach. Nie ma się co denerwować i martwić, ponieważ to niczego nie zmieni a spowoduje jedynie, że miejscowi nie będą chcieli z wami rozmawiać ani przebywać w waszym towarzystwie.  

Mieszkańcy. Mali to państwo wielokulturowe i wieloplemienne. Teren kraju zamieszkują: Bambara, Songhajowie, Sarakolowie (Soninke, Mark), Peul (Foulba), Senufowie, Bobo, Minyankowie, Tuaregowie, Bella (Bouzou), Maurowie, Bozo, Samonowie, Sorkowie, Dogonowie, Malinke.

Ludzie są bardzo mili dla turystów. Często zapraszają na szklaneczkę herbaty lub zagadują rozmowę o polityce i religii. Mimo że Polacy niewiele wiedzą o krajach afrykańskich i ich polityce czy historii, Malijczycy doskonale orientują się w sytuacji Polski. Dlatego aby się całkiem nie wygłupić, warto przynajmniej trochę wiedzieć o swoim kraju.

Nie ma problemu z fotografowaniem kobiet czy dzieci, o ile robi się to oficjalnie, wcześniej zapytawszy o pozwolenie. Czasami zdarzy się mężczyzna, któremu nie podoba się to, że fotografuje się jakaś kobietę, ale nie dochodzi z tego powodu do większych problemów. Gdy zaczniecie robić zdjęcia jednemu dziecku, już po dwóch minutach w pobliżu będzie ich cała grupa.

Starsze osoby nie są przekonane do fotografowania, ale po zrobieniu im pierwszego zdjęcia i pokazaniu efektu na wyświetlaczu aparatu są zachwycone i wołają wszystkich członków rodziny a czasami i sąsiadów aby i oni zrobili sobie zdjęcie. Wtedy trudno się z takiego miejsca wyrwać, bo chętnych do zdjęć jest coraz więcej. Dzieci starają się wyłudzić od turystów pieniądze lub jakieś podarunki (np. długopisy). Czasami są bardzo nachalne.

 

Przydatne języki. Francuski jest językiem urzędowym i w zasadzie tylko w tym języku można się bez problemu porozumiewać na terenie całego kraju. W znanych turystycznie hotelach i oberżach można względnie porozumieć się po angielsku.

Święta. 20 stycznia – święto armii
26 marca – dzień męczenników
1 maja – święto pracy
25 maja – święto Afryki
22 września – święto niepodległości
25 grudnia – Boże Narodzenie
31 grudnia – la tabasky (święto baranów)

Do tego dochodzą jeszcze święta muzułmańskie:

Korité – Święto Przerwania Postu odbywające się na koniec Ramadanu. Jest to drugie pod względem wagi święto w Mali. Jest to dzień radości. 

Tabaski – „święto baranów” trwające cztery dni, jest to upamiętnienie poświecenia Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. W tym dniu głowa rodziny musi rytualnie zabić barana. Jest to najważniejsze święto w Mali.

Maouloud – narodziny Proroka. 

Tamkharit – muzułmański Nowy Rok.

 

Jedzenie. Najtańsze obiady (typu ryż plus sos) to ok. 1zł, w lepszych miejscach frytki plus kurczak – ok. 10zł. Sałatka ok. 7zł

Religia. Główną religią jest islam. Jednak część Malijczyków to animiści.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Warto kupić drewniane maski i rzeźby. Ciekawym zakupem mogą być bajecznie kolorowe materiały, z których kobiety szyją sobie stroje. W Bamako można kupić bardzo dobrej jakości bębny afrykańskie, tzw. djembe.

Znasz dobrze Mali?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Obejrzyj zdjęcia z Mali.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)