Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mali - Informacje praktyczne

Ceny. Nocleg: 20–35zł.
Obiad: 5–30zł.
Średni budżet na dzień: ok. 50zł.

Geografia kraju. Mali dzieli się na osiem regionów. Północna część kraju (Region Timbuktu i Kidal) jest pustynią. Z tego względu nie ma tam miast, a jedynie małe osady.

Reszta kraju to sawanny. Przez całe Mali z zachodu na wschód płynie rzeka Niger i to właśnie w pobliżu niej znajduje się większość dużych miast. Niger jest także jednym ze sposobów przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi miastami. Przez cały rok można odbywać  nim rejsy.

W Regionie Mopti teren jest stosunkowo górzysty. Najwyższy szczyt to Hombori Tondo (1153 m n.p.m). Najbardziej charakterystycznym miejscem tego regionu jest uskok Bandiagara. We wschodniej części kraju znajdują się tereny lesiste.

 

Pieniądze. Waluta Mali to frank CFA, bankomaty znajdują się tylko w dużych miastach i przyjmują kartę Visa. Najlepiej mieć przy sobie dolary lub euro i je wymieniać. W dużych miastach pieniądze można wymieniać w bankach, jednak w większości kraju jedyna możliwość wymiany pieniędzy to wymiana na ulicy (głównie na targach).

Należy zawsze przeliczyć pieniądze, choć sytuacje, że ktoś będzie starał się was oszukać raczej się nie zdarzają.

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe są tylko w miejscach znanych turystycznie. Głownie w hotelach i oberżach. Za godzinę w Bamako płaci się ok. 2,5zł w innych miastach ok. 3,5 zł.

Telefony. Kod telefoniczny do Mali:  +223. Zasięg telefoniczny jest tylko w większych miejscowościach. Za SMS-a płaci się ok. 1,5zł.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki takie jak w Polsce, napięcie: 220V / 50Hz.

Wiza. Wizę można kupić na lotnisku w Bamako za 105 zł. Dostaje się ją na 5 dni, podczas których w urzędzie imigracyjnym należy wyrobić właściwą wizę ze zdjęciem. Na jej wyrobienie czeka się jeden dzień. Jest ona już bezpłatna, należy jedynie posiadać zdjęcia paszportowe.

Zdarza się, że będziemy mieli problemy z wejściem do samolotu bez wizy. Należy wówczas podpisać oświadczenie, że leci się na własne ryzyko. O wizę należy się samemu upomnieć w Bamako, gdyż nikt na lotnisku nie będzie jej od was wymagał. Problem jednak polega na tym, że jeśli jej nie kupicie po przylocie, będziecie mieli kłopoty przy wylocie z Mali. Okienko wizowe jest zaraz po wejściu na lotnisko (odprawa jest mała, więc nie można go przeoczyć).

Wizę malijską można także kupić w Mauretanii:
Ambasada Republiki Mali
Tevragh Zeina
Boîte Postale 5371
Nouakchott
Mauritania
Phone: (+222) 5254078, 5254081
Fax: (+222) 5254083

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

W Polsce nie ma ambasady Mali. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Republiki Mali
Kurfürsterdamm 72, 10709 Berlin
tel. (0-0 49 30) 31 99 883
fax (0-0 49 30) 31 99 88 48
e-mail: ambmali[at]01019freenet.de

 

Konsulat RP w Bamako
Konsul Honorowy, Mamoudou Garba Samassekou (jęz. francuski, angielski)
Ravela, PMI Centrale Bamako, rue 360, Mali
Porte 320, B.P. 1941 Bamako, Mali
tel.: (00-223) 222-64-72
fax: (00-223) 222-30-33

Nie ma ambasady RP w Mali. Najbliższa - w Algierii.

Ambasada RP w Algierze
104, Hai El Binaa, Dely Brahim, 16302, Algier, Algieria
Telefon: (00213) 21 91 77 82
Faks: (00213) 21 91 78 12
E-mail: algier.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Znasz dobrze Mali?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Obejrzyj zdjęcia z Mali.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)