Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Mali - Co warto

Miasta. Bamako – stolica kraju, mekka bębniarzy i tradycyjnego tańca afrykańskiego. Warto zwiedzić muzeum narodowe i odbyć spacer po starej kwaterze kolonialnej. Targi żywnościowe i obrzeża miasta są niezwykle klimatyczne i zupełnie różne od nowoczesnego i ruchliwego centrum miasta. Warto odwiedzić także pałac kultury, gdzie możecie wziąć udział w kursie nauki gry na bębnach djembe lub nauce tradycyjnego tańca afrykańskiego.   

Mopti – nazywane „Wenecją Mali”, ma kolorowy targ portowy o niepowtarzalnej atmosferze. Przede wszystkim można tu kupić suszone ryby i warzywa. Gliniane naczynia są tradycyjnymi naczyniami na wodę i jedzenie. Na targu można znaleźć wersję dla turystów z napisami takimi jak „I love Mopti”. Główną atrakcją Mopti jest Wielki Meczet, który budowano od 1936 do 1943 roku. Meczet ten wybudowany został na miejscu innego meczetu z 1908r. Jest utrzymany w stylu sudańskim i architektonicznie przypomina Wielki Meczet z Djenne. W 2004 roku meczet poddano renowacji. Niezwykłą atmosferę mają wąskie uliczki wokół meczetu. Warto odwiedzić fabrykę łodzi piroque.    

Djenne – chyba jedno z najbardziej znanych miast Mali, znane głownie z niezwykłej architektury Wielkiego Meczetu. W 1988 roku miasto wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNECO. 

Hombori – znajduje się u podnóża masywu Hombori Tondo (1153 m n.p.m.). Małe i niezatłoczone miasteczko, gdzie pojęcie czasu nie istnieje. Jest to jedno z najgorętszych miejsc na świecie. Temperatura powietrza nie spada poniżej 30oC nawet w nocy. W odległości 12 km znajduje się wioska Daari będąca bazą dla wszystkich wspinaczy mających zamiar spróbowania swoich sił na ścianach Ręki Fatimy.  

Timbuktu – najlepsze miejsce na spotkanie się z „Niebieskimi Ludźmi Pustyni” czyli Tuaregami. Można tutaj zwiedzić kilka meczetów, starą dzielnicę Badjindé oraz domy lokalnego rękodzieła. Szczególnie popularne są tutaj wycieczki na grzbietach wielbłądów. Największą atrakcją jest coroczny trzydniowy „festiwal pustyni” odbywający się na początku roku. Wówczas to Timbuktu wypełnia się po brzegi turystami z całego świata.

 

Przyroda. W Mali przyroda was otacza i gdziekolwiek byście się nie udali, macie z nią kontakt. Baobaby, akacje, kolorowe ptaki, wielbłądy i hipopotamy to codzienne spotkania, które za każdym razem będą nas zachwycały i raczej wam się nie znudzą.

Na wschód od Gao znajduje się rezerwat d’Ansongo-Menaka, w którym są hipopotamy, gazele, gepardy, guźce i żyrafy.

Na północny-zachód od Bamako znajduje się rezerwat bisfery UNESCO Boucle du Baoulé.  

Inne parki to:
Ansongo-Menaka
Badinko
Falaise de Bandiagara
Fina
Gourma Eléphant
Kongossambougou

 

Zwiedzanie. (dodaj swoje informacje)

Kultura. W Mali nie można minąć obojętnie targów z jedzeniem. Jest to folklor, z którym musicie mieć kontakt. Tutaj uda wam się poznać niesamowitych ludzi (głównie kobiety), pochodzących z małych wiosek. Będzie to spotkanie z ich kulturą i odmiennością. To na targach będziecie mieli okazję do poznania zróżnicowania plemiennego w Mali. Będzie to także świetna okazja do zrobienia niepowtarzalnych fotografii. Targi w każdym mieście różnią się od siebie, dlatego warto w każdym z nich wybrać się choćby na krótki spacer. Najbardziej polecam targ na nabrzeżu Nigru w Moptii.    

Zaproszenie na herbatkę jest czymś, czego nie możecie i nie powinniście odmawiać. Parzenie herbaty i nalewanie jej do maleńkich szklaneczek jest rytuałem. Należy pamiętać, że w zwyczaju jest wypicie trzech szklaneczek. Podczas takiego spotkania dowiecie się wszystkiego co was interesuje o kraju, ludności, zwyczajach i kulturze. 

Pokazy tradycyjnego tańca i muzyki odbywające się w Bamako to coś, czego nikt zwiedzający Mali nie może opuścić. Muzyka w Mali jest integralną częścią kultury, dlatego jest tak ważna. 

 

Jedzenie. Warte spróbowania jest mięso wielbłądzie i dania z niego przygotowywane.

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. Kilka trekkingów można sobie urządzić w okolicach Homborii. Należy jednak pamiętać o zapasie wody i o tym, że przed prażącym słońcem nie będziecie mogli uciec do cienia nawet na chwilkę. Trzeba więc odpowiednio się przygotować i zaplanować dokładnie całą trasę. 

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. Najpopularniejsze są tutaj przejazdy samochodami terenowymi wgłąb pustyni a następnie uczestnictwo w kilkudniowych karawanach wielbłądzich. Niezapomniana przygoda wymagająca kondycji fizycznej, cierpliwości i wytrzymałości ducha na trudne warunki.

Mali to wymarzony kraj dla wspinaczy. Należy się jednak przygotować na bardzo trudne warunki. Trudna, wymagająca technicznego przygotowania wspinaczka w bardzo wysokich temperaturach gdzie ciężko o szklankę wody. Sprzęt najlepiej mieć swój, sprawdzony, ale nie ma problemu z wynajęciem go w Homborii (przynajmniej jeśli chodzi o liny).  

 

Kluby i imprezy. Klubów tu raczej nie ma a najfajniejsze imprezy są po zmroku w maleńkich wioskach przy dźwiękach z odtwarzacza kaset magnetofonowych. Kobiety na takich zabawach bywają bardzo rzadko i jest to raczej rozrywka dla młodych mężczyzn. Widowisko jest niepowtarzalne i raczej zabawne.

W stolicy można znaleźć kilka klubów z tradycyjną muzyką afrykańską gdzie dominują rytmy wygrywane na żywo na bębnach djembe. Podczas takich imprez można uczestniczyć w pokazie tańca afrykańskiego i napić się tradycyjnie przyrządzanego piwa pszenicznego. 

 

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Mali spodoba się każdemu pasjonatowi fotografii. Robienie zdjęć miejscowej ludności to prawdziwa przyjemność i niezwykła przygoda. Jeśli jesteś wspinaczem, koniecznie musisz choćby spróbować wspiąć się na jedną z najbardziej znanych ścian wspinaczkowych świata – Rękę Fatimy. Już samo stanięcie u podnóży tej góry powoduje, że adrenalina przedostaje się do krwioobiegu a serce szybciej bije. Jest to wyzwanie, któremu trudno się oprzeć.

Jeśli masz samochód terenowy z napędem 4x4, Mali jest krajem również dla ciebie. Tutaj nie można się nudzić a trasy podróży będą malownicze, trudne i niespodziewanie wymagające. Do tego spotkania z dzikimi zwierzętami, bajecznie kolorowymi ptakami i kolczastymi krzewami i drzewami. Naprawdę warto to przeżyć. 

Jeśli jesteś pasjonatem czarnych rytmów to koniecznie musisz odbyć kurs nauki gry na djembe w Bamako. W stolicy mieszkają największe sławy muzyki Zachodniej Afryki. W wolnych chwilach warto podszkolić się z tradycyjnego tańca afrykańskiego u członków Malijskiego Baletu Narodowego.

Znasz dobrze Mali?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Dominika Kustosz – absolwentka biologii na UJ, obecnie robi doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Jej pasją jest fotografia i podróże. Współpracuje ze studenckim magazynem „SMS”, do którego regularnie pisze artykuły i gdzie jestem redaktorem działu „podróże i przygoda”. Do tej pory miała kilka wystaw fotograficznych (wszystkie w Krakowie). Jest zafascynowana Azją południowo-wschodnią i Afryką.

Obejrzyj zdjęcia z Mali.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)