Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Malawi - Transport i poruszanie się po kraju

Trzeba pamiętać, że Malawi jest w sercu Afryki i w związku z tym standard podróżowania jest afrykański, częstotliwość (czyli rzadkość) afrykańska, punktualność afrykańska.

Przeciętny Europejczyk doznałby szoku zetknąwszy się z miejscowym transportem. Aby dać obraz jak wygląda transport w Malawi: wyobraź sobie jeżdżenie po tanzańskim interiorze (broń Boże Dar Es Salaam – to luksusy w porównaniu!) i pomyśl, że w Malawi z reguły jest gorzej.

Drogi z reguły dobre, asfaltowe. Najgorsza niegdyś droga Chitimba–most Songwe jest już wyasfaltowana i mostki drewniane zastąpiono betonowymi. Na Rzece Krokodylej są często powodzie, które znoszą most na trasie Nkhotakota-Mzuzu – wtedy na północ Malawi nie jeździ się z Lilongwe trasą wzdłuż jeziora Malawi.

Autobus. Kraj jest opanowany przez prywatna firmę Shire Bus, która obsługuje dobrej klasy busami połączenia na głównych trasach. Dosyć drogie.

Minibusy/shared taxi. Minbusy jeżdżą dosyć afrykańsko, często pomiędzy głównymi miejscowościami na południe od Mzuzu. Na północ od Mzuzu jest właściwie jedna droga, do granicy tanzańskiej, i tu transport jest bardzo rzadki. Na bocznych transport jest zawsze bardzo rzadki - są to z reguły tzw. matole – ciężarówki.

Samochód. Do wynajęcia tylko w Lilongwe – ceny europejskie.

Promy/łodzie. Wokół jeziora Malawi pływa prom „Ilala”, która ma swój główny port w Nkhata Bay. To jest jedyny sposób żeby dostać się na wyspy - Likomę i Chizumulu, a także łatwy sposób na dojazd do niektórych miejscowości na mozambickim brzegu jeziora. Runda wokół jeziora zajmuje Ilali tydzień.

Pociągi. Jest pociąg, który jeździ z Liwonde do Mozambiku. Częstotliwości kursowania nie znam.

Autostop. Na południe od Lilongwe jest dosyć afrykańsko duży ruch i autostop jest możliwy. W północnym Malawi jeździ bardzo mało samochodów i tu to loteria.

Taksówki. W głównych miastach.

Riksze. Jest parę w Lilongwe i to wszystko.

Rower. W Malawi jest bardzo gorąco, nie polecam.

Samolot. Samoloty latają pomiędzy Lilongwe i Blantyre (dwa główne miasta Malawi) i okazjonalnie do Mzuzu. Ceny do 400 zł za lot. Połączenia międzynarodowe to: Amsterdam, Londyn, Nairobi, Dar Es Salaam. Maputo, Johannesburg, Harare, Addis Ababa.

Metro. Nie ma.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Tanzania, Zambia, Mozambik.

Autor

Artur Urbański - szef serwisu globtroterskiego www.torre.pl, historyk, specjalista dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu, organizator ekspedycji afrykańskich i wyjazdów do Ameryki Łacińskiej.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)