Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Malawi - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. (dodaj swoje informacje)

Mieszkańcy. To przede wszystkim Murzyni Bantu z plemion: Chewa, Ngoni, Yao, Tonga, Ngonde. Bardzo mało białych. Są trzy główne problemy Malawi: bieda, AIDS i głód. Północne Malawi to obszar występowania głodu na masowa skalę. Dzieci w tym rejonie jedzą raz na dwa-trzy dni. W południowej Tanzanii spotykałem Malawijczyków, którzy przejeżdżali po kilkaset kilometrów żeby kupić trochę ziemniaków.

Bieda jest dramatyczna i na wielkich obszarach tylko biali turyści są źródłem pieniędzy. Dla zdobycia jakichkolwiek pieniędzy tubylcy są w stanie zrobić wiele. Zdarzyło mi się kiedyś zapytać w Kande, czy nie uszyto by mi flagi malawijskiej. Dwóch kolesi zaoferowało się pojechać po materiał do Lilongwe (250 km w jedna stronę) i ją uszyć – wszystko w ciągu półtora dnia.

Przydatne języki. Angielski – Malawi to była brytyjska kolonia. Z miejscowych języków najbardziej rozpowszechniony jest chichewa.

Święta. Nowy Rok 1 stycznia.
Dzień Johna Chilembwe 16 stycznia.
Martyr’s day 3 marca.
Święta Wielkanocne.
Dzień Pracy 1 maja.
Dzień Wolności 14 czerwca.
Dzień Republiki 6 lipca.
Dzień Matki – drugi poniedziałek w październiku.
National Tree Planting Day – drugi poniedziałek w grudniu.
Święta Bożego Narodzenia 25-26 grudnia.

Jedzenie. Północne Malawi to obszar występowania głodu. W całym kraju rocznie z głodu umiera ok. 40 tys. ludzi. Mieszkańcy nie kupują nawet ryżu, ponieważ jest dla nich za drogi. Podstawą wyżywienia jest kasawa. W miarę dobre zaopatrzenie jest jedynie w miastach: Karonga, Mzuzu, Nkhotakota, Lilongwe, Liwonde, Blantyre, Zomba. Dobre wyżywienie jest w restauracjach w campach położonych nad brzegiem jeziora Malawi.

Religia. Przede wszystkim chrześcijanie obrządków protestanckich, również obrządku rzymskiego. Jest szereg religii animistycznych. Stosunkowo mało muzułmanów.

Co warto przywieźć na pamiątkę. (dodaj swoje informacje)

Autor

Artur Urbański - szef serwisu globtroterskiego www.torre.pl, historyk, specjalista dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu, organizator ekspedycji afrykańskich i wyjazdów do Ameryki Łacińskiej.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)