Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Malawi - Informacje praktyczne

Ceny. Dzienny budżet globtrotera w Malawi: „na przeżycie” – ok. 25 USD, w miarę wygodne podróżowanie (w standardzie Malawi) to ok. 35-55 USD dziennie, jeśli wypasione safari po parkach to powyżej 70-80 USD dziennie.

Geografia kraju. Północne Malawi to bardzo ładne góry (Nyika Plateau, Viphya Plateau). Centrum i południe to równiny, urozmaicone masywami Zomba Plateau i Masywem Mulanje.

Trzecią część kraju zajmuje jezioro Malawi. Jest położone w Wielkim Rowie Afrykańskim. Ciągnie się ok. 650 km z północy na południe. Część jego wybrzeża jest piaszczysta - można plażować i uprawiać różne sporty wodne (szczególnie Cape Mc Clear, Nkhotakota, Kande, Chitimba). Niestety w niektórych rejonach jeziora występuje bilharcjoza, więc nie można tam wchodzić do wody. Na jeziorze są dwie ładne wyspy: Likoma i Chizumulu, z bardzo ładnymi plażami (szczególnie Likoma).

Największa rzeką jest Shire, która wypływa z południowego krańca jeziora Malawi i wpada do Zambezi. Po Shire uprawia się wodne safari w Parku Narodowym Liwonde (bardzo fajne).

 

Pieniądze. Miejscowa waluta nazywa się kwacha (wym. kłacza). Kursy w dniu 2.08.2008:
1 USD = 142,55 MWK
1 EURO = 221,89 MWK
Walutę można wymieniać w bankach i na ulicy. Kursy są właściwie takie same. Z walut nadal powszechniej akceptowaną jest USD niż euro.

Powszechnie przyjmowana jest zapłata w USD. Trzeba uważać na koników na moście Songwe (przejście graniczne z Tanzanią), oszukują.

Dostęp do internetu. Praktycznie tylko w głównych miastach (Lilongwe, Blantyre, Mzuzu). Bardzo wolne połączenia. Problemem w większości kraju nie jest brak sieci internetowej, ale brak sieci energetycznych.

 

Telefony. Kod kraju +265.

Sieci komórkowe:

ERA
Telekom Networks Malawi (dobry zasięg tylko na południu kraju; na północy tylko wybrane punkty na wybrzeżu jeziora Malawi), 2,33 pln/min za połączenia miejscowe; 8,72 pln/min za połączenia z Polską.

Thuraya (telefonia satelitarna, sieć na terenie całego kraju)
połączenia w Malawi: 2,91 pln/min wewnątrz sieci, 4,36 pln/min poza siecią; połączenia z Polską – 4,36 pln/min.

PLUS
Celtel – ta sieć pokrywa praktycznie wszystkie turystyczne miejsca w Malawi.
połączenia w Malawi 2,32 pln/min; połączenia do Polski – 6,25 pln/min.

ORANGE
Celtel – rozmowa do Polski – 8 pln/min.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. 230V 50Hz, system angielski.

Wiza. Z wizami do Malawi jest potężne zamieszanie.

Trzy lata temu Malawi wprowadziło wizy w formie naklejki i wtedy przestały obowiązywać wizy w formie pieczęci. Sęk w tym, że ambasady Malawi za granicą często nie mają naklejek wizowych i wbijają pieczęcie. Wtedy na granicy urzędnicy Immigration usiłują wyciągnąć od turystów łapówki a odmówić jest ciężko, bo mogą nie wpuścić.

Wizę można otrzymać na 3 sposoby:

1. Od ręki na lotnisku w Lilongwe – koszt 70 USD (uwaga – zdarzały się przypadki, że obywatele polscy nie byli wpuszczani na pokłady samolotów lecących do Lilongwe, ponieważ w AMADEUSIE – lotniczym systemie rezerwacyjnym – jest informacja, że Polacy potrzebują wizy z ambasady Malawi)

2. W ambasadach Malawi, najbliżej w Berlinie. Adres ambasady: 10709 Berlin, Westfalische Strabe 86, tel. /049/30-8431540, fax /049/30-84315430. Wymagane: paszport, 2 DOKŁADNIE (!!!! - Malawijczycy to formaliści) wypełnione formularze, 2 zdjęcia formatu paszportowego, 80 euro (zapłata możliwa tylko gotówką, bo ambasada nie ma konta bankowego - sic!) lub 160 euro za wizę dwukrotnego wjazdu, podana trasa wyjazdu. Od siebie dodawałem jeszcze kopię rezerwacji biletu lotniczego. Paszport jest przetrzymywany co najmniej 5 dni roboczych. Z reguły kończy się to co najmniej 3 tygodniami, bo urzędniczka wydająca wizy jest tylko jedna i jest zawalona robotą.

3. Na granicach lądowych Malawi teoretycznie wizy nie można dostać, ale zawsze robiłem tak, że dawałem łapówkę urzędnikowi Immigration i ten wystawiał mi permit na wjazd na 48 godzin i w tym czasie miałem zgłosić się do Immigration w Mzuzu lub Lilongwe i tam już bez problemów sprzedawano mi wizę za 70 USD – w bardzo przyjaznej (whisky) atmosferze.

Uwaga, obowiązuje opłata wylotowa przy opuszczaniu kraju drogą powietrzną – 30 USD.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne. 

Nie ma ambasady Malawi w Polsce. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Republiki Malawi
Westafälische Strasse 86, D-10709 Berlin
tel. (0-0 49 30) 84 31 54 0
fax (0-0 49 30) 84 31 54 30
e-mail: bts[at]malawi-botschaft.de


Nie ma polskiej ambasady w Malawi. Najbliższa - w Zimbabwe.

Ambasada RP w Harare
16 Cork Rd, Belgravia, P.O. Box 3239, Harare,
Zimbabwe
Telefon: (00-26 34) 25 34 42 do 3
Faks: (00-26 34) 25 37 10
E-mail: Polamb[at]africaonline.co.zw

Autor

Artur Urbański - szef serwisu globtroterskiego www.torre.pl, historyk, specjalista dziejów Afryki i Bliskiego Wschodu, organizator ekspedycji afrykańskich i wyjazdów do Ameryki Łacińskiej.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)