Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Madagaskar - Transport i poruszanie się po kraju

Na Madagaskarze nie ma zbyt dużej ilości asfaltowych dróg. Główne drogi prowadzą ze stolicy na południowy-zachód do Tulearu (Toliara), na północny-zachód do Majungi (Mahajangi) oraz na wschód do Tamatave (Toamasiny).

Pozostałe drogi, głównie pokryte laterytem, są zachowane w fatalnym stanie, a podróżowanie po nich to prawdziwe wyzwanie. W porze deszczowej, gdy lateryt przeistacza/przemienia się w błoto, przeprawa przez nie graniczy z cudem.

 

Autobus. (dodaj swoje informacje)

Minibusy/shared taxi. Na Madagaskarze w zasadzie nie ma normalnych autobusów. Podstawowym środkiem lokomocji są: taxi-broussy - taksówki buszowe, minibusy, itp. Taxi-broussy kursują ze stolicy do wszystkich większych miast na Madagaskarze. Koszty przejazdu nie są zbyt wysokie. Za 100km przebytej drogi trzeba zapłacić 5000-6000 Ar.

Taxi-broussy przypominają swym wyglądem furgonetki z naczepą. W tzw. pierwszej klasie, gdzie zazwyczaj znajdują się uprzywilejowane miejsca, podróżują bogatsi Malgasze i biali turyści. Ta część mieści około 10 osób. Pozostali zajmują miejsca siedzące w naczepie. Tu ilość osób, którą jest w stanie pomieścić kierowca jest nieograniczona - dochodzi do 20. Na dachu takiej furgonetki zazwyczaj znajduje się wielka beczka z paliwem oraz bagaże podróżnych, niekiedy cały dobytek, w tym zwierzęta domowe.

Wybierając się w podróż tymi pojazdami musicie uzbroić się w cierpliwość i mieć spory zapas czasu. Czeka was bowiem kilkugodzinne oczekiwanie, aż kierowca zbierze komplet ludzi. Malgasze wyznają zasadę „mora mora” co oznacza powoli-powoli, mamy czas, nie spieszmy się. Zatem nie dziwcie się, że podróż która miała trwać zaledwie 18h trwa już drugi dzień i stacji docelowej jeszcze nie widać.

Niekiedy kierowcy odmawiają dalszej jazdy z nieuzasadnionych przyczyn. Wówczas na trasie trzeba przesiadać się w inny środek lokomocji.

 

Samochód. Ze względu na kiepski stan dróg oraz czas pobytu najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód terenowy. W stolicy koszt wynajęcia 4x4 z kierowcą, który jest jednocześnie przewodnikiem, to wydatek rzędu 560 000Ar za tydzień. Takim pojazdem można dotrzeć do najodleglejszych, a zarazem najpiękniejszych zakątków „Czerwonej Wyspy”.

Ze względu na fatalny stan dróg po Madagaskarze nie da się jeździć szybko. Jedynie po asfaltowych drogach można poruszać się z większą prędkością.

 

Promy/łodzie. Promy, łodzie i wodoloty kursują regularnie z portu Ankify na wyspę Nosy Be. Czas w jakim pokonuje się odległość zależy od rodzaju wynajętej łodzi. 

Innym środkiem do poruszania się u wybrzeży Madagaskaru bądź też w rejonach zupełnie odcięte od świata są „pirogi”, łodzie wydrążone z jednego kawałka drewna przypominające swym wyglądem kajaki. Tanie.

 

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. Ze względu na ogólną dostępność lokalnych środków transportu nie korzysta się z autostopu. Jeżeli już zaistnieje taka sytuacja – autostop będzie symbolicznie płatny.

Taksówki. Taksówki - głównie w stolicy. Cenę kursu najlepiej ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem jazdy, w przeciwnym razie czeka was kosztowna niespodzianka.

Riksze. Popularny środek transportu w takich miejscowościach jak Antsirabe, Tamatave, Majunga czy Tulearze. "Pousse pousse" bo tak potocznie Malgasze wołają na riksze, są doskonałym środkiem transportu w upalny dzień, gdy chcesz sprawnie i bez większego wysiłku przedostać się z hotelu do kafejki internetowej czy innego miejsca. Warto przed planowaną przejażdżką uzgodnić cenę, bo zamiast pokonania dystansu 1km zwiedzisz całą okolicę.

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Jeżeli masz mało czasu, a chcesz przemieścić się między odległymi miastami warto skorzystać z lokalnych linii lotniczych. Air Madagaskar (potocznie „Air Mad”) kursuje regularnie na wielu trasach. Ze stolicy bez trudu można dostać się na północ wyspy do Diego Suarez (Antsiranana) czy na wyspę Nosy Be. Koszt przelotu w jedną stronę to około 150 EUR. Popularne są również loty ze stolicy na zachodnie wybrzeże: Tana - Tulear (150 EUR) czy Tana - Majunga, jak i na wschodnie: Tana - Tamatave - 130 EUR.

Kraje, do których łatwo się przedostać. (dodaj swoje informacje)

Znasz dobrze Madagaskar?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Kasia Jusis - absolwentka geologii, giżycczanka z serca Mazur, wielbicielka gór w każdym wydaniu. Pasjonatka zwietrzałych dolomitów, szczególnie tych tatrzańskich, zwolenniczka nieprzetartych szlaków i miłośniczka dużych przechyłów. Nie wyobraża sobie życia bez wyjazdów, zarówno tych ekstremalnych jak i tych mniej. Utwierdza się w przekonaniu, że jeśli człowiek nie ma pasji - nie ma nic.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)