Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Lesotho - Highlight

Lesotho nie jest z niczego słynne, choć jest szczególne. Górskie królestwo Afryki, gdzie narodowym strojem, w którym chadza król, jest koc spięty agrafką.

Lesotho jest państwem położonym wewnątrz RPA (enklawą), co sprawia, że przez niektórych uważane jest za jej część. W rzeczywistości jest to kraj w pełni niepodległy, choć gospodarczo powiązany ze swoim większym sąsiadem (przez RPA Lesotho importuje większość ubrań, produktów chemicznych itp., eksportuje natomiast, co ciekawe, energię elektryczną i wodę). Lesotho jest też żywym dowodem na to, że nie wszystko co tanie musi pochodzić z Chin – połowa eksportu kraju wytwarzana jest w fabryce T-shirtów, założonej przez amerykanów.

Jedną z cech jakie odróżniają RPA od Lesotho jest fakt, że po przekroczeniu granicy leosthańskiej przestaje się czuć niechętny wzrok miejscowych spoczywający na karku białasa, a zaczyna odczuwać trochę natrętne i ciekawskie, ale bezpieczne spojrzenia połączone z głośnym komentowaniem.

Krajobraz Lesotho to bezleśne góry, podobne do bieszczadzkich połonin czy tatrzańskich hal. Drzewa wycięte zostały przez miejscowych na opał, a nowym nie pozwalają wyrosnąć stada kóz i owiec tu hodowanych.

W górach spotkać można dość groźnie wyglądających pasterzy, którzy twarz często chronią za kominiarką, ludzi życzliwych, ciekawskie dzieciaki, ciekawych staruszków lub natknąć się na niezrozumiałą dla Europejczyka duszę afrykańską. Góry lesothańskie to też gra światła i mgieł, znakomity plener fotograficzny.

(Borys Bińkowski)

Autor

Borys Bińkowski - Kraje Rozwijające się to dla niego i hobby, i praca. Czyta o nich i piszę. Jest doktorantem geografii we Wrocławiu (pisze o Afryce Subsaharyjskiej). Podróżował wraz z żoną po Afryce i Ameryce Łacińskiej i zamierza tam wrócić. Współtworzy stronę www.szczyptaswiata.pl i www.wiecejswiata.pl. Spłodził syna, zasadził drzewo, buduje dom (własnymi rękami).

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)