Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kenia - Na co uważać

Mieszkańcy. To mimo wszystko jedno z najbezpieczniejszych państw afrykańskich. (MZ)

Kanty i oszustwa. Mam nieodparte wrażenie, że oszukiwać próbują tu wszyscy i wszystkich. Oszukują w matatu, zawyżając cenę za przejazd. Pretekstem do podniesienia ceny jest padający deszcz albo korek na drodze w mieście (nawet jeśli ten korek istnieje tylko w wyobraźni konduktora matatu). Możesz spodziewać się wyższej ceny wszędzie, tylko dlatego, że jesteś biały.

Kenijczycy będą cię naciągać na możliwość zrobienia świetnych inwestycji. Nigdy nie należy dawać pieniędzy awansem. Nie pożyczaj pieniędzy nikomu. Nie opowiadaj o swoich słabych stronach, o tym, że robisz coś nie mając na to jeszcze pozwolenia. Wykorzystają twoje słabe punkty bezlitośnie. Może nawet będziesz musieć uciekać z kraju.

Jednymi z największych kanciarzy są tu prawnicy. Niedawno pokazała się w gazecie codziennej lista kilkunastu nazwisk prawników pozbawionych prawa wykonywania zawodu za oszustwa dotyczące pieniędzy klientów. Listę taką zamieszczono po raz pierwszy w gazecie codziennej, by uniemożliwić tym prawnikom próby pracy w innych miastach. Nigdy do tej pory czegoś takiego nie było.

Podobno najbardziej skorumpowana jest policja drogowa. Kierowcy matatu po prostu kładą pod dowód rejestracyjny samochodu 200 Ksh. W gazetach czytałem, że jedną z najbardziej skorumpowanych osób w kraju był poprzedni prezydent. (MZ)

 

Woda. Woda jest przyczyną wielu dolegliwości żołądkowych i jelitowych. Szczególnie jest tak na terenach wiejskich, gdzie dotkliwie brakuje wody zdatnej do picia.
Radzę pić wodę butelkowaną lub przegotowaną. Jadać na wieś, warto zabrać coś do dezynfekcji wody. Mamy wtedy szansę uniknąć ameby, tasiemca i innych robaków, które chętnie skolonizują nasze jelita.  PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK O ZDROWIU

Odradzam kupowanie wody u sprzedawców w autobusach. Zdarza się, że wypiwszy taką wodę z butelki obudzimy się, stwierdzając że zniknęły nasze rzeczy osobiste, gotówka, telefon, karty kredytowe, paszport... Dotyczy to szczególnie Country Bus Station w Nairobi.

Litrowa butelka wody to około 50 Ksh. W mieście trochę drożej. (MZ)

 

Ciemne miejsca. Północ jest najmniej rozwinięta i wciąż dość niebezpieczna (zdarzają się incydenty zbrojne na granicy z północnymi sąsiadami). Nawet wśród Kenijczyków ma ona złą renomę – ludzie chodzą tam nago i są bardzo biedni.

W większych miastach (w szczególności w Nairobi) Kenijczycy odradzają pojawianie się po zapadnięciu zmroku. Dobrze mieć zawsze przy sobie jakieś drobne pieniądze – o ile jesteście w stanie dać napastnikowi coś cennego, nic się wam nie stanie. (ŁB)

 

Jedzenie. Matumbo – są to nie do końca ugotowane zwierzęce wnętrzności. Dostępne w każdym tanim barze. (ŁB)

Ruch drogowy. Ruch drogowy jest lewostronny. (MZ)

Bycie pieszym w Kenii jest niezwykle trudne. Trzeba pamiętać, że pieszy nigdy nie ma pierwszeństwa. Nie liczyłbym też, że samochód zatrzyma się gdy będziecie przechodzili przez jezdnię. (ŁB)

 

Przyroda. Należy uważać na komary, choć nie warto panikować. Wart mieć dobrą moskitierę.

Zwierzęciem, które zabija najwięcej ludzi w Kenii jest hipopotam. (ŁB)

 

Choroby. Turyści są najbardziej narażeni na malarię (komary są wszędzie, moskitiery też, ale często dziurawe) i choroby spowodowane przez brudną wodę (trzeba pić wodę butelkowaną lub przegotowaną czy też odkażoną). Mogą się pojawić problemy żołądkowe gdyż nie jesteśmy przyzwyczajeni do ich jedzenia (a więc biegunki, mdłości, wzdęcia itp.) (MZ)

Od czasu do czasu w niektórych miejscach kraju wybucha epidemia cholery (podczas mojego pobytu zdarzyła się na Lamu). (ŁB)

 

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - zalecane (w zależności od charakteru pobytu)

Trudności w poruszaniu się po kraju. Na drogach jest dużo kontroli policyjnych. Zdarza się, że każą wysiąść wszystkim pasażerom i sprawdzają zawartość bagaży. Szukają w ten sposób niebezpiecznych osób itp. Kontrole takie przeprowadza się zarówno w dzień i w nocy. (MZ)

Autor

Marek Zwierz - mieszka i pracuje w Kenii od roku. Przejechał cały kraj. Zajmuje się leczeniem ludzi w rejonach pozbawionych jakiejkolwiek pomocy lekarskiej. Bywa w miejscach, do których nie docierają turyści, ale też w Masai Mara czy na szczycie Mount Kenia. Nigdy nie korzysta z usług z biur podróży.

Łukasz Bartosik - Na co dzień doktorant i wolontariusz PAH. Od czasu do czasu posiadacz nie do końca racjonalnych pomysłów. Entuzjasta taniego podróżowania i poznawania ludzi.
www.bartoszinkenya.wordpress.com 

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)