Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kenia - Informacje praktyczne

Ceny. Nocleg – 100-700 Ksh. (MZ)

Obiad w barze: 100 - 200 kenijskich szylingów.
Matatu w Nairobi: 20 –30 kenijskich szylingów.
Autobus Nairobi – Mombasa: 700 - 1000 kenijskich szylingów. (ŁB)

 

Geografia kraju. Duża część Kenii to tereny powyżej 1500 metrów nad poziomem morza.

Zachód kraju to zdecydowanie żyźniejsza gleba i więcej deszczu. Krajobraz zdominowany jest przez tu pola, głównie kukurydzy, herbaty i trzciny cukrowej.

Od Nairobi na wschód ciągnie się step – sucho i pusto. (ŁB)

 

Pieniądze. Miejscowa waluta to szyling kenijski (Ksh).Jego wartość w stosunku do dolara zmienia się ostatnio dosyć często.

Jeśli do Kenii przybywasz samolotem, na lotnisku wymień tylko tyle pieniędzy ile potrzeba na dojazd taksówką do miasta, czyli około 2000 Ksh. Resztę pieniędzy wymień w kantorach w Nairobi. Jest tam lepszy przelicznik niż na lotnisku.

Jednak chodzenie z gotówką po ulicy to nie jest najlepszy pomysł. Noś tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. W Nairobi jest sporo bankomatów należących do banków Barclay’s czy Standard Charterd. Bankomaty tych banków wypłacą pieniądze z głównych kart płatniczych. Oddziały tych banków znajdują się także w innych miastach Kenii.

Pamiętaj, że płacenie kartą możliwe jest tylko w dużych supermarketach, takich jak Nakumat czy Tuskys. Karty płatnicze są akceptowane także w niektórych restauracjach i sklepach. Zazwyczaj płacić trzeba gotówką, w szczególności poza dużymi miastami. (MZ)

Pod koniec 2009 roku: jeden dolar - 75 kenijskich szylingów, jeden euro – 110 kenijskich szylingów.
 
Jeżeli ktoś zabiera ze sobą gotówkę polecam wziąć euro – przelicznik jest znacznie lepszy, a pracownicy banku z pewnością będą takie pieniądze darzyli większym zaufaniem.

Trzeba też sprawdzić banknoty, które się bierze – mogą być problemy z wymianą banknotów, które są zniszczone lub na przykład lekko uszkodzone. Ogólnie polecam jednak korzystanie z bankomatów – sprawniej, bezpieczniej i taniej (za wymianę pieniędzy w banku pobierana jest prowizja, a kursy są średnio korzystne). (ŁB)

 

Dostęp do internetu. W Nairobi jest mnóstwo kafejek internetowych. Płaci się od pół do jednego szylinga za minutę, z tym że trzeba zapłacić za co najmniej 10 minut. Prędkość internetu nie jest oszałamiająca, ale wystarcza by swobodnie rozmawiać przez Skype. Niektóre kafejki zapewniają nawet kamery internetowe.

Jedna z najlepszych kafejek mieści się na czwartym piętrze Norwich Union House przy Mama Ngina Street, visa-vi hotelu Hilton. Oferują chyba najszybszy internet w mieście, a obsługa jest uprzejma i pomocna. Płaci się 1 Ksh za minutę w pakietach po 10 minut. Jeśli jednak dokonacie darmowej rejestracji, otrzymacie hasło i login, wtedy za 60 minut zapłacicie tak jak za 50, a po każdych 200 minutach dostaniecie 30 minut gratis.

Od niedawna można też korzystać z internetu mobilnego. Albo internet ze stałą opłatą miesięczną i nieograniczonym limicie ściągania danych (umowa na 12 miesięcy, kaucja, konieczność posiadania odpowiednika naszego NIP-u),albo internet przedpłacony (trzeba kupić modem), a za każdy ściągnięty 1Mb płacimy około 10 Ksh (w zależności od tego czy korzystasz z usług Safaricom czy Zain). (MZ)

Sieć kafejek jest dobrze rozwinięta w zasadzie w całym kraju – w każdym mieście można znaleźć co najmniej kilka.

W najbliższym czasie Internet będzie funkcjonował znacznie lepiej, ponieważ do wybrzeży Kenii dociągnięto już nowy światłowód, który ma zapewnić szybki Internet.

Korzystałem z mobilnego Internetu Safaricom. Sprawdzał się bardzo dobrze, mimo, że mieszkałem na wsi. Koszt modemu – około 4000 szylingów (z dwugigowym limitem). (ŁB)

 

Telefony. Roaming jest drogi, dlatego o wiele korzystniejsze jest przywiezienie telefonu bez simlocka i kupienie linii w jednej z tutejszych firm komórkowych. Telefon można kupić także na miejscu. Kosztuje około 1500 Ksh.

Są tu teraz trzy firmy telefonii komórkowej: Safaricom (ma około 11 milionów użytkowników), Zain oraz Orange. Tak naprawdę liczą się jednak dwie pierwsze.

Cena za minutę rozmowy (w sieci Safaricom) zależy od tego, za ile kupiłeś zdrapkę. Jeśli doładowałeś za 50 Ksh, minuta rozmowy kosztuje 7 Ksh, jeśli za 100Ksh - minuta rozmowy kosztuje 6Ksh. Jeśli jednak chciałbyś zadzwonić do innej sieci, spodziewaj się 30 Ksh za minutę.

Zain ma tę zaletę, że niezależnie od tego do której sieci dzwonisz, minuta kosztuje 8 Ksh.

Wysłanie sms-a krajowego to koszt około 3 Ksh. Bez problemu można wysyłać sms-y zagraniczne, a koszt jednego to 10Ksh, niezależnie od tego z usług której firmy korzystasz.

Zasięg obu sieci jest porównywalny, obejmuje prawie cały kraj. Czasami daje się połączyć nawet z pustyni. Często jest tak, że Kenijczyk ma w kieszeniach telefon każdej firmy.

Linie stacjonarne używane są głównie w biurach i urzędach. Prawie nikt nie korzysta z budek telefonicznych, choć gdzieniegdzie można je spotkać. (MZ)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Gniazdka w ścianach są takie jak w Anglii, trzybolcowe. W sklepie elektrycznym możemy kupić tzw. „przejściówki” i używać naszych kabli. Taka przejściówka kosztuje około 100 Ksh. Nie ma więc sensu kupowanie jej np. na lotnisku w Londynie.

Napięcie w gniazdku to 230V, więc wszystkie nasze laptopy i inne gadżety będą działać bez problemów.

Trzeba tylko pamiętać, że połowa Kenii nie ma jeszcze prądu, że elektryfikacja nie jest zakończona (mówią mi Kenijczycy, że z powodu korupcji. Zresztą z tego samego powodu nie udało się zrealizować wielu innych zamierzeń), zdarzają się też planowane i nieplanowane przerwy w dostawach prądu. (MZ)

 

Wiza. Kenia nie ma swojej ambasady w Polsce. Nie ma jednak potrzeby wysyłania paszportu z podaniem o wizę do ambasady w innym kraju. Przylatując samolotem, wizę kupisz na lotnisku. Trzeba odstać trochę w kolejce, ale urzędnicy nie robią żadnych problemów. Proszą tylko o zapłatę 25 USD (do końca 2010 r) i po chwili wklejają wizę do paszportu. Miło i przyjemnie.

Wiza turystyczna ważna jest trzy miesiące, z zakazem pracy. Jeśli ktoś chce zostać dłużej, musi udać się do NYAYO HOUSE przy Kenyatta Avenue, zaraz obok gmachu poczty. W NYAO HOUSE jest Ministerstwo Imigracji i Rejestracji. Przedłużanie wizy załatwia się na parterze. Trzeba wypełnić odpowiedni formularz, zapłacić 2000 Ksh, zostawić swoje odciski palców obu rąk i potem odebrać paszport z przedłużoną wizą. Możemy zostać na kolejne trzy miesiące. Potem jednak bezwarunkowo musimy opuścić Kenię przynajmniej na jeden dzień. Musimy też pojechać do kraju innego niż Uganda czy Tanzania.

Wizy można otrzymać także na przejściach lądowych. (MZ)

Wizę można także przedłużyć w biurach imigracyjnych w Kisumu, Mombasie i Lamu. (ŁB)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady Kenii w Polsce. Właściwa - we Włoszech.

Ambasada Republiki Kenii
Via Archimede, 164, I-00197 Roma
tel. (0-0 39 06) 808 27 17, 808 27 18,
808 27 14
tel. (alarmowy) (0-0 39 06) 334 9662607
fax (0-0 39 06) 808 27 07
e-mail: kenroma[at]rdn.it
www.embassyofkenya.it


Ambasada RP w Nairobi
00100 Nairobi
Kabarnet Rd (off Ngong Road)
P.O. Box 30086
Tel.: (00-254 20) 38 72 811, 38 72 812
Faks: (00-254 20) 38 72 814, 38 74 572
E-mail: ambnairo[at]kenyaweb.com
www.nairobi.polemb.net

Autor

Marek Zwierz - mieszka i pracuje w Kenii od roku. Przejechał cały kraj. Zajmuje się leczeniem ludzi w rejonach pozbawionych jakiejkolwiek pomocy lekarskiej. Bywa w miejscach, do których nie docierają turyści, ale też w Masai Mara czy na szczycie Mount Kenia. Nigdy nie korzysta z usług z biur podróży.

Łukasz Bartosik - Na co dzień doktorant i wolontariusz PAH. Od czasu do czasu posiadacz nie do końca racjonalnych pomysłów. Entuzjasta taniego podróżowania i poznawania ludzi.
www.bartoszinkenya.wordpress.com 

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)