Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Ghana - Informacje praktyczne

Ceny. Aby przeżyć w Ghanie wystarczy około 3,5 GHC na jeden dzień. W przeliczeniu na dolary amerykańskie jeszcze niedawno byłaby to taka sama suma, dziś dolar ma nieco wyższy kurs, więc wystarczy około 3 USD.

Za te pieniądze można kupić wystarczającą ilość wody, zjeść jeden syty posiłek oraz dwa mniejsze i/lub owoce. Woda pitna w plastikowych półlitrowych woreczkach jest ogólnie dostępna, a jej średni koszt to 0,05 GHC. Istnieje również możliwość zakupu opakowań mieszczących 30 takich półlitrówek, wtedy cena jest korzystniejsza i wynosi 0,75–0,80 GHC za opakowanie.

Ceny noclegów wahają się od 6 do około 40 GHC za dobę. W hotelach w stolicy można czasem znaleźć lepszą cenę niż w lokalnych „guest house” lub hostelach w mniejszych miastach. Zawsze należy się targować, choćby tylko dla zasady.

Bary oferują strawę w cenach 4-15 GHC. Średnio za około 5 GHC można uraczyć się podsmażanym ryżem z kurczakiem, do tego za 1-2 GHC dokupić jakiś napój, np. popularną Maltę Guinessa (napój wytwarzany ze słodu zbożowego).

Poniżej trochę przykładowych cen z lutego 2009 (w GHC):

Produkty spożywcze:
woda filtrowana 0,5 l (0,05 GHC), woda filtrowana 0,5lx30 (0.75-0,80 GHC), chleb (1,00 GHC), tuńczyk w puszce (1,60 GHC), coca-cola 0,3l (0,80 GHC), piwo (1,00 - 2,00 GHC), ciastka maślane x30 małych opakowań (3,00 GHC), jajko na twardo (0,20 GHC).

Minibusy „Tro-Tro”:
Moree  - Cape Coast (około 7 km) = 0,50 od osoby.
Swedru – Suhum ( około 50 km) = 2,90 od osoby.
Suhum – Kumasi ( około 200 km) = 4,20 od osoby.
Kumasi – Mampong (około 35km) = 1,20 od osoby + 1,00 za sztukę bagażu.
Mampong – Ejura (około 25 km) = 1,20 od osoby.
Ejura –Atebubu ( około 40 km) = 2,00 od osoby.
Atebubu – Kwame Dansa (około 15 km) = 1,40 od osoby + 0,50 za sztukę bagażu.
Hohoe – Accra (około 220 km) = 6,20 od osoby + 1,50 za sztukę bagażu (bus klimatyzowany).

Autobusy terenowe:
Kwame Dansa – Kwadjokrom (około 30 km kiepskiej drogi) = 2,00 od osoby.
KeteKrachi – Hohoe (około 200 km kiepskiej drogi) = 6,20 od osoby + 1,00 za sztukę bagażu + 1,00 opłata za prom za osobę.

Taksówki:
Moree – Moree Junction (około 2 km) = 0,20 od osoby.
Moree – Cape Coast (około 7 km) = 4,0  za samochód.
CapeCoast –Swedru (około 95 km) = 35,00  za samochód.  

Łodzie:   
Kwadjokrom – KeteKrachi (40 minut podróży) = 10,00 za łódź z silnikiem. (KJ)

 

Geografia kraju. Ghana leży nad zatoką Gwinejską w niedalekiej odległości od równika, co ma znaczny wpływ na klimat jaki tam występuje. Atlasy podają, że klimat jest gorący i wilgotny w południowo-centralnej części kraju. Im bardziej na północ lub wschód, tym klimat jest bardziej suchy. W rzeczywistości wilgoć daje się we znaki wzdłuż wybrzeża, wówczas wszystko co wypijecie, oddacie się w postaci potu.

W miesiącach letnich (mieszkańcy kraju w miarę zgodnie twierdzą, że w Ghanie lato trwa od końca grudnia do połowy kwietnia) temperatury są bardzo wysokie (w okolicach 35 stopni). Noc tylko czasami przynosi upragniony odpoczynek od upału. Mimo mroku temperatury są wysokie i używanie śpiworu ma sens tylko gdy zrobicie z niego materac. Od czasu do czasu zdarzają się jednak chłodne poranki.

Nie wiem jak sprawa wygląda podczas pory deszczowej, która w Ghanie występuje dwukrotnie: od połowy marca lub początku kwietnia do lipca, a w rejonach północnych dłużej. Oraz druga - zwykle we wrześniu i październiku.

Ghanę wypełniają równiny oraz niewielkie wzniesienia. Najwyższe pasma wzgórz, a także gór, otaczają region jeziora Volta. Najwyższy szczyt Ghany – Mount Afadjato o wysokości 880 m n.p.m, znajduje się właśnie w okolicy jeziora, przy miasteczku Hohoe i granicy z Togo.

Południowa część Ghany jest bardzo zielona (palmy kokosowe, gęste zarośla buszu, plantacje kasawy i innych bylin, ananasów). Im dalej na północ, tym charakter krajobrazu bardziej się zmienia – zbliżając do charakteru pustynnej Burkiny Faso.
 
Dostęp do otwartego oceanu oraz położenie w zakolu zatoki, powoduje, że fale uderzające o brzegi Ghany są w wielu miejscach bardzo wysokie i czasami niebezpieczne. Należy mieć to na uwadze, szczególnie w przypadku podróży z dziećmi, ale z drugiej strony być może tworzy to znakomite warunki do surfowania. (KJ)

 

Pieniądze. Walutą Ghany jest cedi – GHC. 1 GHC = 2,25 zł.

W dużych miastach jest dostęp do banków i bankomatów. Znajdziecie w nich także kantory wymiany walut. W przypadku mniejszych miejscowości możliwości wymiany gotówki mogą być ograniczone lub są oferowane jedynie przez niektóre banki.

Podobno istnieje możliwość wymiany walut na „czarnym rynku”, jednak ceny nie są korzystne i też nie wszędzie znajdziecie taki „bazarek”. (KJ)

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe spotkać można we wszystkich większych miastach, przynajmniej pomiędzy wybrzeżem a Tamale. Ceny wahają się od 0,60 do 1 GHC za godzinę, a to dlatego, że niektóre punkty oferują, jak zapewniają, najszybsze łącze (co nijak się ma do rzeczywistości). Najszybsze łącza jak na razie spotkać można w stolicy. Większość kafejek oferuje możliwość skorzystania z własnego noteboka, jednak nie spotkałem możliwości podłączenia przez Wi-Fi. Czasem można się załapać na specjalną promocję dnia, kiedy cena za używanie komputera jest nawet o połowę niższa. (KJ)

Telefony. Telefony komórkowe na terytorium Ghany działają bez zarzutu. Nawet w najmniejszych wioskach, gdzie „cywilizacja stawia pierwsze kroki”, zasięg jest bardzo dobry. Cena lokalnej karty SIM jest niska (około 3 GHC) i warto ją kupić. Doładowania - od 2 GHC, ceny rozmów w przyzwoitych cenach. Do wyboru jest kilka operatorów. (KJ)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki w standardzie brytyjskim. Napięcie 210-220 V. (KJ)

Wiza. Wiza do Ghany jest wymagana. Najbliższa Ambasada Ghany znajduje się w Berlinie. Wizę można jednak uzyskać w Konsulacie Generalnym Ghany w Warszawie pod adresem:

ul. Michalinki 8
04-977 Warszawa
telefon: 0048 22 8331775 

Konsulat jest czynny we wtorki i czwartki w godz. 10-14. Wiza jednorazowa ważna trzy miesiące od momentu wystawienia i kosztuje 50 euro + 50 zł. Z paszportem należy zlożyc 4 wnioski, 4 zdjęcia paszportowe lub legitymacyjne oraz ważną międzynarodową książeczkę szczepień (żółta febra). (Agnieszka Walczuk)

Po wizę najlepiej zgłosić się nawet trzy miesiące przed wyjazdem, lecz gdy nie ma takiej możliwości, konsul może ją wydać w trybie ekspresowym.

Aby uzyskać wizę, musicie wypełnić adekwatny formularz, pokazać paszport z conajmniej 6-miesięcznym terminem ważności oraz środki finansowe na czas pobytu. Także przedstawić informację o sposobie podróży, ewentualnie jako dowód pokazać bilet lotniczy w obie strony i wnieść ustaloną opłatę. Będą również potrzebne zdjęcia paszportowe.

Można też wyrobić wizę w Londynie. Należy wówczas podać również adres miejsca zamieszkania na terytorium Wielkiej Brytanii. W Londynie polecam udać się bezpośrednio do High Commision of Ghana – Visa Section, pod adresem: 104 Highgate Hill, London N6 5 HE. Z centrum miasta: czarna linia metra, kierunek HighBarnet, stacja Archway. Wychodząc z tej stacji skręć w lewo i idź pod górkę jakieś 250 metrów – komórka wizowa będzie po prawej stronie. W styczniu za wydanie wizy zapłaciłem w Londynie 30 GBP. W Polsce cena była nieco wyższa.

Istnieje również możliwość uzyskania wizy „upon arrival”. Trzeba jednak skorzystać z pomocy kogoś przebywającego na miejscu, kto zgłosi potrzebę wydania takiej wizy. Wasz pomocnik musi podać w biurze imigracyjnym informacje o osobie przyjeżdżającej, o celu podróży oraz używanym środku transportu. Wypełni również formularz, na którego podstawie wiza zostanie wydana.

Opłata za wizę „upon arrival” w styczniu wynosiła 100 euro. Jeśli pasażer leci do Ghany samolotem, ów pomocnik musi udać się również do punktu linii lotniczych, aby poinformować je o fakcie otrzymania wizy „upon arrival” – to zapewne po to, aby linie lotnicze wpuściły pasażera na pokład. Musi także ten dokument przefaksować pasażerowi (aby miał go na lotniskach). Aby dowiedzieć się więcej, najlepiej porozmawiać z konsulem lub ewentualnie skontaktować się z ambasadą polski w Ghanie. (KJ)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

W Polsce nie ma ambasady Ghany (ale jest konsulat - patrz wyżej). Najbliższa w Berlinie.

Ambasada Republiki Ghany
Stavanger Strasse 17-19, D-10439 Berlin
tel. (0-0 49 30) 547 17 9-0, 547 14 931
fax (0-0 49 30) 4467 0 63, 4479053
e-mail: chancery[at]ghanaemberlin.de
trade[at]ghanaemberlin.de
www.ghanaemberlin.de

Wydział Konsularny
Stavanger Strasse 19, D-10439 Berlin
e-mail: consular[at]ghanaemberlin.de

 

Konsulat RP w Accra
Konsul honorowy Kofi Enchill Asare (języki: polski, angielski, francuski)
Shiasie Road 37, East Legon, Accra, Ghana, P.O. Box CT 231 Cantonments
Tel.: (00-233 21) 50 28 29
Faks: (00-233 21) 51 21 11

W Ghanie nie ma polskiej ambasady. Najbliższa - w Nigerii.

Ambasada RP w Abudży
10, Ona Crescent, Off Lake Chad, Off IBB Way, Plot 775, Maitama
900271Abuja, Nigeria
Telefon: (00-234-9) 413 82 80, 413 82 83
Telefon dyżurny: (00 234 805) 200 02 04
Faks: (00-234-9) 413 82 81
E-mail: abuja.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Znasz dobrze Ghanę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Krzysztof Jurusik - ma 27 lat, kiedyś studiował „dziennikarstwo i komunikację społeczną”, z czego jest bardzo zadowolony. Od małego jednak zakochany jest w Afryce. Być może tę dziwną miłość przejął z serii programów telewizyjnych „Pieprz i wanilia”, ale dzięki niej odważył się zrealizować jedno z marzeń; odwiedził „czarny” kontynent i zaangażował się w pracę na rzecz dzieci.

Joanna Zalewska - jest lekarzem, mieszka w Bydgoszczy. W 2003 r. była w Ghanie na trwających 6 tygodni praktykach z uczelni.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)