Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Etiopia - Informacje praktyczne

Ceny. Nocleg 6-50 zł, obiad 4 zł, woda 1 zł. (TM) kawa – 0,5 zł, przejazd lokalnym autobusem między miastami – 4 zł/100 km. (JR)

Geografia kraju. Północ to górzyste i wyżynne tereny, od gór Simien na samej północy, przez wyżynę etiopską do Addis Abeby. Na południe od stolicy teren opada i schodzi w nizinny, wilgotny i gorący teren od Arba Minch w dół. Na północnym wschodzie jest jedno z najbardziej gorących miejsc na ziemi, pustynia Danakil. Daleki wschód to muzułmańskie rejony Hararu i Dire Dawa. Głęboki zachód kraju jest niemal niezamieszkany. Najpopularniejszą trasą jest Historical Circuit, od Addis na północny-zachód, przez przełomy Nilu, Bahir Dar nad gigantycznym jeziorem Tana, Gonder i Lalibelę z powrotem do Addis. (TM)

Pieniądze. Bankomatów w Etiopii praktycznie nie ma. Są dwa czy trzy w stolicy, wszędzie indziej tylko gotówka. Najlepsze będą USD w niewielkich nominałach. Walutą Etiopii jest birr i jest on też głównym środkiem płatniczym. Karty kredytowe przydają się tylko w lepszych hotelach i biurach Ethiopian Airlines, narodowego przewoźnika. Wymiana pieniędzy w banku oznacza ksero paszportu, siedem podpisów, trzy egzemplarze, adres, telefon itp., wiec radzę raz a dobrze. (TM)

Dostęp do internetu. W stolicy średni – kilka kafejek o niezbyt zabójczym paśmie, w miastach Historical Circuit jeszcze coś można upolować, ale na południu kraju nie ma sieci w ogóle. Czasem w niektórych miejscach można trafić modem, ale niemożliwie drogi i bez gwarancji połączenia. (TM)

Praktycznie codziennie są przerwy w dostawach prądu. Trzeba się uzbroić w cierpliwość. Warto przed wyjazdem założyć sobie skrzynkę na jakimś międzynarodowym serwerze (yahoo, hotmail, gmail). Na połączenie z onetem czy wp praktycznie nie ma co liczyć. (JR)

 

Telefony. Są dziury na mapie zasięgu, zazwyczaj poza miastami komórki są nieprzydatne. W miastach natomiast na każdym rogu są call-centers. (TM) Zasięg zależy od operatora – polecam Orange, Plusa i Erę radzę zostawić w domu). Roaming strasznie drogi. (JR)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce. (TM)

Wiza. Wizę turystyczną (pobyt na 30 lub 90 dni) kupuje się na lotnisku Bole w Addis Abebie (20 USD lub 15 EUR). Można przedłużyć pobyt w Immigration Authority przy Churchill Avenue w Addis Abebie – koszt 20 USD. (JR)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady Etiopii w Polsce. Najblizsza - w Berlinie.

Ambasada Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii
Boothstrasse 20 a, D-12207 Berlin
tel. (0-0 49 30) 77206 - 13
fax (0-0 49 30) 7720 6-24/26
e-mail: emb.ethiopia[at]t-online.de

Wydział Konsularny
e-mail: Consulberlin.eth[at]t-online.de


Ambasada RP w Addis Abebie
Dej. Belay Zeleke Road, Gulele Sub-City
Kebele 08, House No. 583
Addis Ababa, Ethiopia

Adres do korespondencji:
Embassy of Poland
P.O. Box 27207, 1000 Addis Ababa, Ethiopia
Tel.: (00-251 11) 157 41 89, 157 41 90
Faks: (00-251 11) 157 42 22
E-mail: polemb[at]ethionet.et
www.addisabeba.polemb.net

Autorzy

Tomek Michniewicz - backpacker, dziennikarz, autor programu podróżniczego "Trójka Przekracza Granice". Przeciwnik kapeluszy a’la Indiana Jones i festiwalu w Opolu, miłośnik stanu na granicy wyczerpania. Redaktor naczelny serwisu KoniecŚwiata.net.

Joanna Radomyska - z wykształcenia etiopistka; ciekawość świata i zamiłowanie do podróży odziedziczyła po rodzicach. Ceni sobie etiopską otwartość, francuską kuchnię (i wino), szwedzkie podejście do natury, litewską gościnność, holenderskie zamiłowanie do rowerów, bałkańską muzykę, brytyjskie poczucie humoru...

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)