Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wyspy Zielonego Przylądka (Cape Verde, Cabo Verde) - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Między miastami – brak. W Mindello i Prai funkcjonuje autobusowa komunikacja miejska (najłatwiej dowiedzieć się gdzie dany autobus jedzie pytając miejscowych). (JG)

Minibusy/shared taxi. Zdecydowanie tak. Najtaniej. Za przejazd z Espargos do Santa Maria (40 minut drogi) płacisz 1 euro od głowy. Kierowca minibusa zbiera chętnych i przewozi po 10 osób, ale nie ma problemu z „wyłapywaniem” pasażerów – ruch jest duży.

Są jeszcze równie tanie  pick-upy, ale nie polecam – jazda na odkrytej pace w tym wietrznym klimacie to niezbyt przyjemne doświadczenie. Tradycyjna taksówka na tej samej trasie to koszt ok. 10 euro. Cenę ustalasz przed wyruszeniem, choć są taksometry. (DO)

 

Samochód. Możesz wynająć, z kierowcą lub bez. Jeśli wybierasz się na samotną wycieczkę po którejkolwiek z wysp, miej ze sobą mapę (kupisz w każdym sklepie i kiosku). Na wyspie Sal, wyjeżdżając z Espargos na północ, trafisz na pustynię. Kiedy skończy się droga, kieruj się mapą raczej na zachód, niż na wschód. (DO)

Nie warto, bo niewiele jest dróg. (JG)

 

Promy/łodzie. Podróżując między wyspami można korzystać z promów (z Wyspy Santiago na St. Vicente płynie się kilkanaście godzin, z St. Vicente na Santo Antao tylko godzinę). (JG)

Pociągi. Brak. (DO)

Autostop. Na wyspie Sal nieznany. (DO)

Między miastami kursują prywatne samochody – za niewielką opłatą można posmakować podróży na pace, czasem uda się też złapać darmowego stopa. Na mniejszych wyspach wszędzie jest w zasadzie blisko – można podróżować pieszo.

Kierowcy są (za) bardzo pewni swoich umiejętności. (JG)

 

Taksówki. Taksówki oficjalne są w większych miastach, poza tym funkcjonują wszędzie taksówki nieoznaczone – zawsze należy się targować! (JG)

Rower. Wspaniałe tereny do wyczynowej jazdy rowerem, szczególnie na Santo Antao (niestety brak możliwości wypożyczenia rowerów). (JG)

Samolot. Samolot to właściwie jedyna możliwość poruszania się między wyspami archipelagu. Ceny rozmaite – od 35 do nawet 180 euro, w zależności od trasy. Jeśli ktoś chce zrobić krótki jednodniowy wypad np. z Sal na inną wyspę, powinien sprawdzić, czy ma lot powrotny tego samego dnia. Np. z wyspy San Nicolau na Sal nie ma powrotu tego samego dnia. (DO)

Podstawowa forma podróżowania między wyspami – niewielkie śmigłowe samoloty lokalnych linii. Droższe niż połączenia promowe, ale szybsze. Trzeba bardzo uważać na bagaż! (JG)

 

Kraje, do których łatwo się przedostać. Tylko samolotem – Senegal. (JG)

Autor

Darek Olejniczak - podróżuje o ile ma czas i trochę grosza. Dość dobrze poznał Europę i kawalątek Afryki. Marzy o podróży na wszystkie kontynenty.

Jędrzej Gadziński - doktorant Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, miłośnik nieszablonowych podróży i spotkań z ludźmi. Jest także członkiem Akademickiego Koła Misjologicznego, dzięki któremu miał okazję spędzić na Cabo Verde pięć wspaniałych tygodni. Kolejna podróż do Afryki jest w trakcie organizacji.

Obejrzyj zdjęcia z Cabo Verde.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)