Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Wyspy Zielonego Przylądka (Cape Verde, Cabo Verde) - Informacje praktyczne

Ceny. Butelka wody 1,5 litra – 1 euro, obiad – od ok. 10 euro. Niestety, noclegi w mniejszych hotelikach nie są tanie – od 28 euro. (DO)

Geografia kraju. Każda z wysp różni się od pozostałych. Są wyspy płaskie, niemal pustynne, są i pełne zieleni, górzyste, poprzecinane wąwozami. Na jednych można pobyczyć się na plaży albo posurfować, inne warto zwiedzić wzdłuż i wszerz ze względu na wspaniałe krajobrazy.

Wyspa Sal to przede wszystkim brunatnopiaszczysta pustynia, na południu urozmaicona zielenią palm rosnących w obrębie hotelowych resortów, a na północy poszarpana stromiznami powulkanicznych skalistych klifów. Główna (doskonałej jakości) droga biegnie od usytuowanego mniej więcej po środku wyspy lotniska miasteczka Santa Maria na południu i stolicy wyspy Espargos w centralnej części Sal.

Kraj bardzo zróżnicowany – każda wyspa jest inna:
- Sal – niemalże pustynna, płaska jak stół wysepka
- St. Vicente – krajobraz pagórkowaty i górzysty, nieomal księżycowy, bogatsza roślinność na większych wysokościach nad poziom oceanu
- Santo Antao – górzysta, wysokie szczyty schodzą wprost do oceanu, roślinność bardzo bogata, duża wilgotność powietrza. (JG)

 

Pieniądze. Teoretycznie obowiązuje kurs 110 escudos do 1 euro, ale tak naprawdę wszędzie za jedno euro dostaniecie tylko 100 escudos. No, może w bankach jest lepiej. A co do bankomatów – jest ich trochę, tyle że posiadacze kart MasterCard, jeśli nie mają przy sobie zapasu gotówki, zejdą z głodu. Honorowane są tylko karty Visa. Ale nie liczcie na realizowanie transakcji plastikiem. Nawet w większości hoteli gotówka jest niezastąpiona. (DO)

Pieniądze wymieniać można jedynie w większych ośrodkach miejskich (Praia, Mindello, Tarrafal). (JG)

 

Dostęp do internetu. Internet dostępny jest w hotelach na ogół za darmo lub za kilka euro na godzinę. Na Sal widziałem jedną kafejkę internetową w Santa Maria. (DO)

Kafejki internetowe w większych miastach (Mindello, Praia, Ribeira Grande), cena bardzo przystępna, ale jakość łączy pozostawia wiele do życzenia. (JG)

 

Telefony. Jeszcze rok temu Polacy mogli schować swoje komórki na dno plecaków. Teraz jest lepiej. Na pewno roaming uruchomiła Era (sprawdzałem u operatora), a pozostałe sieci być może zrobią to lada moment – trzeba sprawdzić osobiście przed wyjazdem.

Jeśli chodzi o telefony stacjonarne – nigdy, ale to nigdy, nie dzwońcie z hotelu. Zapłacicie nawet kilkanaście euro za minutę połączenia. Taniej jest w tradycyjnych budkach telefonicznych, a najtaniej w „telefonii komputerowej”. Na Sal, w Santa Maria, takie telefony są w centrum miasteczka w drewnianej budce. Rzecz polega na tym, że dostajesz aparat od pani w okienku, łączysz się, a komputer sekundowo nalicza koszt. Wychodzi kilkadziesiąt centów za minutę rozmowy. Podobne budki są w innych miejscowościach, trzeba się rozejrzeć. (DO)

Zasięg telefonii komórkowej obejmuje mniej więcej 50% powierzchni kraju – jest prawie we wszystkich większych miejscowościach. (JG)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce. (DO)

Wiza. Polaków obowiązują wizy. Najprościej kupić je na lotnisku po przylocie. Koszt – 45 euro dla turystów indywidualnych, a w przypadku grup zorganizowanych cena maleje nawet do 25 euro. Cena jest uzależniona od celu pobytu i liczby wjeżdżających w danej grupie lub rodzinie. Dlatego najlepiej zadzwonić do ambasady RCV w Berlinie (najbliższa) i zasięgnąć bezpośrednich informacji w zależności od potrzeb. Telefon do ambasady: +49 30 20 45 09 55, e-mail: info[at]embassy.cepeverde.de (DO)

Najłatwiej uzyskać na lotnisku w Prai lub na Sal zaraz po przylocie do kraju. (JG)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady Republiki Zielonego Przylądka w Polsce. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Republiki Zielonego Przylądka
Stavanger Str. 16, D-10439 Berlin
tel. (0-0 49 30) 204 50 955
fax (0-0 49 30) 204 50 966
e-mail: info[at]embassy-capeverde.de
www.embassy-capeverde.de

 

Nie ma polskiej ambasady na Wyspach. Najblizsza - w Senegalu.

Ambasada RP w Dakarze
Villa „Les Ailes”
B.P. 343 Dakar, Senegal
Tel.: (00-221 33) 824 23 54, 825 24 03
Faks: (00-221 33) 824 95 26

Autor

Darek Olejniczak - podróżuje o ile ma czas i trochę grosza. Dość dobrze poznał Europę i kawalątek Afryki. Marzy o podróży na wszystkie kontynenty.

Jędrzej Gadziński - doktorant Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, miłośnik nieszablonowych podróży i spotkań z ludźmi. Jest także członkiem Akademickiego Koła Misjologicznego, dzięki któremu miał okazję spędzić na Cabo Verde pięć wspaniałych tygodni. Kolejna podróż do Afryki jest w trakcie organizacji.

Obejrzyj zdjęcia z Cabo Verde.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)