Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Burundi - Informacje praktyczne

Ceny. Taksówki – ceny zależą w dużej mierze od tego, z kim się jedzie. Dla miejscowych – 2000 do 3000 franków (z okolicznych dzielnic do centrum), w zależności od odległości.

Duża woda mineralna na stacji benzynowej - 1200 franków.

Obiad w knajpie - od 2000 do 10000 franków.

W barze na plaży przy jeziorze Tanganika: sałatka owocowa - 3500 franków, półmisek nagala fish (małe rybki słodkowodne smażone podawane z cytryną) - 3000 franków.

Cola - 1000 franków.

Wejście do najlepszej dyskoteki (Havana Club) - 5000 franków.

W hotelach ceny zaczynają się od 30 dolarów.

 

Geografia kraju. Burundi jest krajem pagórkowatym i górzystym. Stolica położona jest na stoku i częściowo w dolinie nad samym jeziorem Tanganika.

Pieniądze. Walutą w Bużumburze jest burundyjski frank (pozostałość po francuzach). Średnio za dolara można dostać 1200 franków.

W stolicy nie ma ani jednego bankomatu. Jest za to kilka banków, w których można zrealizować wypłatę gotówki z karty. Jeżeli robicie większe zakupy to akceptowane są dolary.

Przy wypłacie pieniądze są przeliczane z euro na dolary i dopiero wypłacane. Jeżeli macie w zapasie gotówkę, bez problemu wymienicie ją w kantorach, ale nie ma ich wiele. Pieniądze można też wymieniać na ulicy, jednak trzeba wtedy ostro targować kurs (nie polecam tego rozwiązania turystom).

Przyjeżdżając do Burundi koniecznie trzeba mieć zapas gotówki przy sobie. Jeżeli przyjedziecie wieczorem to będziecie mogli wymienić pieniądze jedynie na ulicy.

 

Dostęp do internetu. W mieście jest wybór kawiarenek internetowych. Problem może stanowić szybkość komputerów i szybkość łącza. Tak naprawdę w samym centrum jest jedna kawiarenka z przyzwoitym sprzętem i łączem, gdzie nie płacicie za to, że sprzęt nie działa. Większość komputerów jest mocno zawirusowanych. Często kawiarenki połączone są z barem, także można zjeść, napić się i posurfować.

Telefony. Warto kupić lokalną kartę SIM. Polska telefonia komórkowa nie ma zasięgu w Burundi. Z lokalnej karty SIM nie da się wysłać smsów do Polski. Podobnie jest w drugą stronę.

Połączenia przez telefon komórkowy z Polską są bardzo drogie. Dzwoniąc z Polski za 25 zł porozmawiacie może dwie minuty.  Na szczęście istnieje bardzo dużo punktów z „oversea calls”. Za dziesięciominutowe połączenie na telefon stacjonarny zapłaciłem kilka tysięcy franków. Dobra jakość połączenia.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Europejskie wtyczki i napięcie.

Problem stanowi sam prąd. Zdarza się, że prądu nie ma całą dobę, albo dostarczany jest na kilka godzin w ciągu doby. Centrum miasta ma albo własne zasilanie, albo lepszy układ z elektrownią, bo prąd jest tam dłużej niż w przyległych dzielnicach. Większość sklepów, barów, firm ma własne generatory prądu. Problemem jest ładowanie komórek i aparatów. Prąd zwykle działa w ciągu dnia, kiedy przebywa się poza domem czy hotelem. Wracając wieczorem, w oknach palą się świeczki.

 

Wiza. Na granicy lądowej można otrzymać wizę na trzy dni. Koszt – 20 dolarów.

Jeżeli planujecie dłuższy pobyt, należy udać się do urzędu w centrum miasta, mieć ze sobą jedno zdjęcie, ksero paszportu oraz wcześniej wydanej wizy. Trzeba również wypełnić dwa formularze. Za kolejne 10 dni wizy zapłacicie 20 dolarów. Łapówka pomaga w otrzymaniu wizy w ciągu godziny. Trzymając się reguł czeka się nawet dwa tygodnie.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

W Burundi nie ma polskiej ambasady. Najbliższa w - Nairobi (Kenia).

Konsulat Honorowy RP w Bujumburze
konsul honorowy: Samuel Bigawa (język konsula angielski, francuski)
Burundi, Bujumbura, 6 Avenue Nzungu, No 3075, Quartier Kinindo, P.O. Box 268 Bujumbura
Tel.: (00-257) 225-556, 215-070, 236-532, 223-578, Faks: (00-257) 243-356
sbigawa[at]hotmail.com samuel.bigawa[at]yahoo.fr


W Polsce nie ma ambasady Burundi. Najbliższa - w Moskwie.

Ambasada Republiki Burundi w Moskwie
Kaluzskaya pl. 1, kw. 226-227,
117049 Moskwa
tel. + 7 499 230 25 64
fax +7 499 230 20 09

Znasz dobrze Burundi?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Konrad Goszczyński - Uzależniony od podróży od około pięciu lat. W trasie zawsze na własną rękę, nigdy nie korzystał z usług biur podróży. Na swoim koncie ma wielokrotne wyprawy do Tajlandii, Kambodży, Indii, Nepalu, Bangladeszu, a także Kenii, Ugandy, Rwandy, Burundi i Tanzanii. Organizuje również wyjazdy dla przyjaciół.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)